KÜLFÖLD

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.11.08.

Trump döntött: először lesz női kabinetfőnöke a Fehér Háznak

A régi-új amerikai elnök az egyik legszorosabb szövetségeset nevezte ki a tisztségre.

Donald Trump megválasztott amerikai elnök bejelentette, hogy Susan Wiles lesz a kabinetfőnöke, aki az elmúlt négy évben Trump legfontosabb háttérembere, majd kampányfőnöke volt - írja Fox News hírportál. A lap beszámolója szerint ezzel a döntéssel először lesz női kabinetfőnöke a Fehér Háznak, amit sokat a második legbefolyásosabb tisztségnek tartanak Washingtonban. 

Trump döntött: először lesz női kabinetfőnöke a Fehér Háznak

"Susan Wiles segítségemre volt, hogy elérjem az amerikai történelem egyik legnagyobb politikai győzelmét, és központi szerepet játszott a 2016-os és a 2020-as sikeres kampányomban is. Susie kemény, okos, innovatív, széles körben csodált és tisztelt nő, aki fáradhatatlanul fog dolgozni azért, hogy újra naggyá tegye Amerikát"

– áll Donald Trump közleményében, amelyben a megválasztott elnök megtiszteltetésnek nevezte, hogy Susan Wilesszal, az Egyesült Államok történelmének első női kabinetfőnökeként dolgozhat majd együtt.

Susan Wiles régi motorosnak számít az amerikai politikában, közel fél évszázada dolgozik washingtoni háttéremberként és kampánytanácsadóként. Karrierjét 1980-ban, Ronald Reagan első elnökjelölti kampányában kezdte alacsonyabb beosztásban, a következő évtizedekben pedig több republikánus képviselő-, kormányzó-, polgármester- és szenátorjelölt kampányát is sikerrel menedzselte. Többek közt ő építette föl Rick Scott szenátort, és Ron DeSantis floridai kormányzót is. 2016-ban és 2020-ban Donald Trump floridai kampányigazgatója volt, idén pedig az országos kampánycsapatát vezette.

Bennfentes információk szerint Wiles azon kevesek közé tartozik, aki képes hatást gyakorolni Trumpra, és meg tudja akadályozni, hogy a republikánus politikus "indulatkitörésekkel" romboljon maga körül. Wiles állítólag képes volt elnyerni Trump tiszteletét és sokszor meg tudta győzni arról, hogy jobban jár, ha követi a tanácsait. Sokan úgy vélik, hogy ezen képessége miatt Wilesnek oroszlánrésze volt Trump november 5-én aratott fölényes győzelmében. A Politico beszámolója szerint Wiles volt az, aki  "Trump működésképtelen politikai univerzumát képes volt szervezetté változtatni".

Wiles kinevezése kapcsán fontos elmondani, hogy Trumpnak négy kabinetfőnöke volt az első elnöki ciklusa során, tehát minden évben más töltötte be ezt a tisztséget. Elemzők úgy vélik, hogy ez Trump bizalmatlansága miatt alakult így, Wiles azonban jó viszonyban van a megválasztott elnökkel, J.D. Vance leendő alelnökkel, és a családjukkal is. 

Szakértők szerint a mindenkori kabinetfőnök a második legbefolyásosabb személy a Fehér Házban. Ő az elnök legközelebbi bizalmasa, aki a napi teendőket bonyolítja és egyensúlyt teremt a nagypolitikai és szakpolitikai érdekek között, miközben kapuőrként is szolgál, azaz ő dönt arról, hogy kiknek lesz bejárása az elnökhöz.

Gratulált Vlagyimir Putyin orosz államfő Donald Trumpnak az amerikai elnökválasztáson elért győzelméhez csütörtökön a Valdaj nemzetközi vitaklub élőben közvetített plenáris üléséről.

Putyin kérdésre válaszolva kijelentette, hogy kész a párbeszédre Trumppal.

„A magam részéről nem tartom restellnivalónak, hogy felhívjam, egyszerűen nem teszem, mert a nyugati államok vezetői egy bizonyos ideig szinte minden héten hívtak, aztán ezt hirtelen abbahagyták. Hát ha nem akarják, nem is kell nekik. Mint látják, élünk és virulunk, fejlődünk, haladunk előre. Ha bármelyikük újra fel akarja venni a kapcsolatot, mindig is azt mondtam, és most is azt akarom mondani – semmi kifogásunk ellene” – nyilatkozott az orosz elnök a Szocsiban megtartott fórumon.

„Az, amit (Trump) arról mondott, hogy szeretné helyreállítani a kapcsolatokat Oroszországgal, és hozzájárulni az ukrán válság megoldásához, úgy tűnik számomra, hogy legalábbis figyelmet érdemel” – mondta.

Közölte, hogy hatással volt rá Trumpnak a merényletkísérlet alatt tanúsított magatartása és bátor embernek nevezte Donald Trumpot. Azt is megjegyezte ugyanakkor, hogy a volt és a leendő hivatali partnerét az első elnöki ciklusa alatt beszorították, és „félt egy lépést is tenni”.

Az ukrajnai háború menetéről annyit közölt, hogy Kupjanszknál az orosz erők bekerítettek egy 10 ezer és 5 ezer fős ukrán csoportosulást. Az ukrán csapatok Putyin szerint pontonátkelőket próbálnak létesíteni a visszavonuláshoz, de ezeket az orosz tüzérség megsemmisíti. Megismételte, hogy kész Ukrajnával a rendezésről tárgyalni, a 2022 tavaszán Isztambulban elért megállapodások alapján.

Putyin megnevezte azt a hat alapelvet, amelynek szerinte az országok közötti kapcsolatok alapját kell képezniük a fejlődés új történelmi szakaszában. Első helyen az országok és népek nyitottságát említette az együttműködésre és elítélte a mesterséges korlátok felállítására irányuló kísérleteket. A második alapelvként arról beszélt: akkor maradhat fenn a világ sokszínűsége, ha nem erőltetik rá másokra, nem nyilvánítják egyetemesnek egy ország vagy egy lakosság kis részének modelljét.

Az orosz elnök harmadik elve a maximális reprezentativitás, a teljes jogú részvétel a kollektív döntésekben, amit szembeállított azzal, ha valaki magának bitorolja el a jogot, hogy mások nevében beszéljen és cselekedjen.

„A kulcselv: biztonságot mindenkinek, kivétel nélkül. Egyesek biztonsága nem biztosítható mások biztonságának rovására. De nem mondok itt semmi újat, ez mind benne van az EBESZ dokumentumaiban, csak végre kell hajtani” – mondta, a hidegháború örökségének nevezve a blokkos megközelítést.

Az ötödik elv az „igazságosság mindenki” számára, amivel kapcsolatban kitért az országokon belül társadalmi feszültséget keltő egyenlőtlenségre, nemzetközi szinten pedig „az aranymilliárd” és az emberiség többi része közötti fejlettségi szintbeli különbségre, amely mindenekelőtt a migrációs probléma elmélyülésével jár. Végül a sort lezárva azt mondta, hogy a fenntartható nemzetközi megállapodás csak a szuverén egyenlőség elvein alapulhat.

Hangot adott véleményének, miszerint a mai világban a legkárosabb és legpusztítóbb dolog az arrogancia és a végtelen és megszállott tanítás vágya.

„Bátran kimondhatjuk és megismételhetjük, nem csak a saját szabadságunkért, nem csak a jogainkért, nem csak a szuverenitásunkért harcolunk. Mi az egyetemes jogokat és szabadságokat, az államok abszolút többségének létezési és fejlődési lehetőségét védjük” – mondta az elnök, aki előzőleg leszögezte, hogy szükség esetén Oroszország meg fogja védeni magát és állampolgárait.

„Oroszországra értelmetlen nyomást gyakorolni, de mindig készek vagyunk a megállapodásra” – fogalmazott Putyin.

Figyelmeztetett: az arra vonatkozó nyugati felhívások, hogy az atomhatalom Oroszországot stratégiailag le kell győzni, határtalan kalandorságról tanúskodnak, az ezt hirdető politikusoknak a saját büntetlenségükbe vetett hite pedig globális tragédiához vezethet.

„A nemzetközi konfliktusok és összecsapások egymás kölcsönös elpusztításával fenyegetnek. Hiszen létezik az erre alkalmas fegyver, amelyet folyamatosan tökéletesítenek, és amely a technológia fejlődésével új formákat nyer” – mondta Putyin.

„És az ilyen fegyver birtokosainak klubja egyre bővül. És senki sem garantálja, hogy a fenyegetések lavinája, valamint a jogi és erkölcsi normák végső megsemmisülése esetén nem vetik be” – tette hozzá az orosz elnök, aki szerint a Nyugat hatalmi monopóliuma veszélybe került.

„Ma már csak egyetlen blokk maradt a világban, amelyet az úgynevezett regulázás, merev ideológiai dogmák és klisék forrasztanak össze. Ez az Észak-atlanti Szerződés Szervezete, amely anélkül, hogy megállította volna terjeszkedését Európa keleti részén, most a világ más területeire is megpróbálja kiterjeszteni megközelítését, megszegve saját alapszabályát. Ez egyszerűen őszinte anakronizmus” – hangzott Putyin okfejtése.

A NATO keleti bővítését lopakodó intervenciónak nevezte. Az Oroszország és az európai országok közötti kapcsolatokban a legfontosabb problémaként a bizalom hiányát nevezte meg. Emlékeztetett volt európai vezetők azon beismerésére, miszerint az ukrajnai rendezésről szóló minszki megállapodásokat csak azért írták alá Moszkvát félrevezetve, hogy Ukrajna újrafegyverkezhessen.

Álláspontja értelmében vissza kell térni a kölcsönös bizalom rendszeréhez, mert „ez az első lépés az eurázsiai biztonsági rendszer megteremtése felé” – zárta Putyin.

Azt mondta, hogy egy kezén meg tudná számolni a tisztességes és következetes európai politikusokat. Név szerint azonban csupán Gerhard Schröder volt német kancellárt említette meg.

Hszi Csin-ping kínai elnök csütörtökön telefonon gratulált Donald Trumpnak, hogy megnyerte az amerikai elnökválasztást, és sürgette a két országot, hogy találjanak helyes utat az új korszakban, ahol mindkét ország és a világ javát is szolgálják majd – jelentette a kínai állami média.

„A történelem azt tanítja, hogy Kína és az Egyesült Államok az együttműködésből nyer, a konfrontációból pedig veszít” – mondta Hszi, hozzátéve, hogy a stabil, szilárd és fenntartható kínai-amerikai kapcsolat a két ország közös érdekeit szolgálja, és megfelel a nemzetközi közösség törekvésének.

Továbbá reményét fejezte ki, hogy a két fél fenntartja a kölcsönös tisztelet, a békés egymás mellett élés és a mindenki számára előnyös együttműködés elvét, erősíti a párbeszédet és a kommunikációt, megfelelően kezeli a különbségeket és kiterjeszti a kölcsönösen előnyös együttműködést.

Csütörtökön Han Cseng kínai alelnök szintén gratulált J.D. Vance alelnökjelöltnek a győzelemhez.

„Tiszteletben tartjuk az amerikai nép választását, és gratulálunk Trump úrnak az elnökké választásához”

– közölte a kínai külügyminisztérium szóvivője szerdán késő este egy közleményben.

Joe Biden amerikai elnök telefonon gratulált hivatali elődjének és egyben leendő utódjának, Donald Trumpnak ismételt megválasztásához szerdán, és meghívta hivatalába a hatalomátadás részleteit megvitatni.

A Fehér Ház közlése szerint a találkozó időpontját a közeli jövőben egyeztetik.

A közleményben az is olvasható, hogy Joe Biden beszélt Donald Trump alelnökével, akinek gratulált elnökválasztási kampányához.

Az elnök csütörtökön intéz beszédet az amerikai nemzethez a választási eredménnyel kapcsolatban.

Donald Trump közleményben tudatta, hogy a találkozóra közte és Joe Biden között hamarosan sor kerül, és kifejezte háláját a telefonhívásért.

Szerdán a Fehér Ház felvette a kapcsolatot Donald Trump hatalmi átmenetért felelős testületével, és kifejezte szándékát arra, hogy mielőbb aláírják a megállapodást, ami lehetővé teszi a januárban hivatalba lépő leendő adminisztráció tagjainak, hogy belépést kapjanak a szövetségi intézményekbe, és hozzáférjenek fontos dokumentumokhoz.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek