tóth gabi
Mint később kiderült, egy titkos amerikai katonai bázis maradványait találták meg.
Elhagyott, felszín alatti „városra” bukkantak az amerikai űrügynökség (NASA) kutatói Grönlandon, miközben a Dánihoz tartozó sziget jégtakarójának vastagságát mérték föl repülőgépekkel - jelentette a New York Post amerikai napilap online kiadása.
Sajtóbeszámolók szerint a NASA egyik Gulfstream III típusú repülőgépe épp radaros műszerekkel végzett adatgyűjtést Grönland fölött, amikor a kutatók egy "ember alkotta építmény" nyomaira bukkantak, 30 méterrel a földfelszín alatt. Nem sokkal később az eredmények átvizsgálása során kiderült, hogy nem egy ősi civilizáció nyomait, hanem egy hidegháborús katonai létesítmény maradványait találták meg a szakemberek.
A jég alatt talált "várost" 1959-ben kezdte el építeni az Egyesült Államok a titkos "Jégféreg Projekt" (Project Iceworm) részekén. A cél egy több mint 4000 kilométer hosszú alagútrendszer létrehozása volt, amit rakétabázisként használtak volna. A létesítmény 600 rakéta tárolására tervezték, melyek képesek lettek volna elérni a Szovjetunió területét egy nukleáris háború esetén. A rakéták helye a grönlandi jégtakaró alatt volt, és a helyüket rendszeresen változtatták volna.
A katonai létesítmény maximális befogadóképességét 300 főre tervezték, és helyet kapott benne egy kórház, egy bolt, egy színház és egy templom is. A villamosenergia-ellátást a világ első mobil/hordozható nukleáris reaktora biztosította, az ivóvizet pedig olvadó gleccserekből szállították oda.
A soha be nem fejezett föld alatti bázist 1967-ben zárták be a fenntartási költségek miatt, az infrastruktúrát és a hulladékokat pedig hátrahagyták, abban a hiszemben, hogy azok örökre el lesznek temetve az állandó hóesés miatt. Azonban egy 2016-os tanulmány megállapította, hogy a létesítményt fedő jégtakaró elkezdett olvadni, és az évszázad végére teljesen elolvad, ha a jelenlegi trendek folytatódnak. Az amerikai kormány 2017-ben bejelentette, hogy együttműködik a dán kormánnyal a bázis okozta biztonsági kérdések ügyében.
Chad Greene, a NASA munkatársa szerint először nem is tudták, mire bukkantak. „Az új adatok révén a titkos város egyes építményei olyan módon láthatók, ahogyan eddig még sosem” – mondta a szakember.
A NASA a tervek szerint a grönlandi adatokat a Föld nagy jégtakaróinak jövőbeli tanulmányozásához használja fel.