kulcsár edina
Vakarták a fejüket a kutatók. A kincsekkel kapcsolatban felmerültek kérdések.
Számos furcsa szerkezetre és tárgyra bukkantak a tudósok, amelyek nem biztos, hogy igazolják a korábban megállapított történelmi tényeket. Ott van például a bagdadi akkumulátor, a delhi vasoszlop vagy éppen a torinói lepel. A legutóbb megtalált kincseknél sem minden esetben egyeznek a számok és a történelmi feljegyzések.
Az először 1963-ban felfedezett Villena kincsét 66, nagyrészt aranyból és ezüstből készült tárgyból álló zsákmányként azonosítják. A kincs, köztük karkötők, tálak, palackok és egyéb dísztárgyak jelentős leleteknek számítanak, amelyek az európai bronzkorból származnak, és az akkori kor és néprajz aranyművességének egyik legfontosabb példáját képviseli.
A kincs pontos datálása azonban nem ment könnyen, ugyanis egy fém akadályozta ezt.- írja az IFLScience.
A Cabezo Redondo kincset szintén 1963-ban fedezték fel. A redondói kincs néhány helyen hasonlít a villenaiakra és mindkét kincs esetében a késő bronzkoron (Kr. e. 1400-1200) belülre lehet datálni keletkezésüket. Az a darab, amely egyes kutatókat gondolkodóba ejtett, az a villenai kincsben található két vasdarab: egy kis üreges félgömb, amelyet aranylemezzel borítottak, és amelyet feltehetően egy jogar vagy pálca végeként vagy kardmarkolatként használtak, valamint egy törött karkötő is a tárgyak közt volt.
Ezek a tényezők indokolnák, hogy a késő bronzkorba tehetőek a tárgyak, ám van egy másik lehetőség is: a tárgyakban lévő vas nem feltétlenül földi, hanem meteoritokból származik. Más, az ókori múltból származó tárgyakról, köztük Tutanhamon tőréről is kiderült, hogy egy meteoritból leszakadó vasdarabot tartalmazott.