tóth gabi
A demokrata kormány annyira magára haragította a fundamentalista amishokat, hogy a közösség több tízezer tagja szavazott Trumpra. Ez döntőnek bizonyult a végső eredmény szempontjából.
Donald Trump újraválasztási győzelmében kulcsfontosságú szerepet játszottak az amish szavazók, holott az egyedülálló életformájáról ismert keresztény közösség tagjai hagyományosan nem vesznek részt választásokon, sőt, igyekeznek minél távolabb tartani magukat a politikától - írja a New York Post napilap online kiadása.
Az amishok egy anabaptista keresztény közösség Észak-Amerikában, melynek gyökerei a 16. századi európai radikális reformációig nyúlnak vissza. A közel 400 ezer főt számláló közösség leginkább a keresztény pacifizmusáról, valamint a modern technológia számos kényelmének elutasításáról ismert. Az amishok elsöprő többsége földművelésből él, és nem használ modern eszközöket, köztük mobiltelefont vagy autót, de nagy részük elektromossággal működő készülékeket is megveti.
Az amishok többsége az amerikai Ohio, Indiana és Pennsylvania államban él. Az utóbbiban nagyjából 100 ezer amisht tartanak számon, ami jelentős szavazói csoporttá teszi őket, különösen annak fényében, hogy Pennsylvania a billegő államok között is az egyik legbillegőbb. A választást megelőzően több szakértő is azt mondta: az a jelölt, aki nyerni tud itt, szinte biztosan győzni fog országosan is. Mint ismert, Donald Trump megnyerte az államot, és végül az elnökválasztást is, ami nem kis részben az amish választóknak volt köszönhető.
A Pennsylvania nyugati részén élő amish közösség tagjai hagyományosan nem vesznek részt a választásokon, mivel ezt is egyfajta modern kori vívmánynak tartják, a legfrissebb nyilvántartások szerint azonban most november 5-én példátlan számban, több tízezren járultak az urnák elé. Szakértők szerint ez egy korábbi kormányzati túlkapásnak volt az egyenes következménye.
A New York Post beszámolója szerint Pennsylvania egyik legnagyobb amish gazdaságát szövetségi ügynökök rohanták le az év elején, miután egy innen származó tejtermék megbetegített egy gyereket. A farm terményeit megsemmisítették, az eszközeit lefoglalták, a működését pedig hetekre felfüggesztették, ami haragot váltott ki az amishok között. Az összetartó közösség úgy értékelte, hogy a demokrata kormányzat brutálisan beavatkozott az életükbe, ezért bosszúból tömegesen mentek el a republikánusokra szavazni.
- mondta egy név nélküli forrás a Postnak.
Lloyd Smucker republikánus kongresszusi képviselő, aki egy amish közösségben nőtt fel, azt nyilatkozta a választást megelőzően, hogy mivel a termőföldek mennyisége véges, az utóbbi időben egyre több amish indít vállalkozást. Ezzel párhuzamosan pedig egyre aktívabbá válnak politikailag is.
A politikus elmondta, hogy az amish közösségben élők „szeretik Trump elnököt”, mivel a kis kormányt, és a még kisebb kormányzati beavatkozást támogatja. "Az amishoknál elsődleges szempont a vallásszabadság, miközben kiemelten fontosnak tartják a határok védelmét" - tette hozzá a képviselő.