tóth gabi
A pokol egy kábítószerkereskedő bevándorló halála miatt szabadult el.
Zavargások robbantak ki Lisszabon bevándorlónegyedeiben és a környező városokban, miután a rendőrök lelőttek egy intézkedésnek ellenálló migránst - jelentette a helyi sajtó. A portugál fővárosban már három napja tartanak az erőszakos cselekmények, melyek során eddig négy rendőr sérül meg súlyosan, 13 embert pedig őrizetbe vettek.
A feszültséget egy Zöld-foki Köztársaságból származó migráns halála robbantotta ki. A férfit két rendőr lőtte le hétfő hajnalban, miután ellenállt az igazoltatásnak, majd egy szúrófegyverrel rájuk támad. A 43 éves bevándorlót, akinél később kábítószert is találtak, kórházba szállították, de az életét már nem sikerült megmenteni. Az ügyben a rendőrség fegyelmi vizsgálatot indított.
Miután a portugál Belügyminisztérium részleteiben ismertette az incidenst egy keddi sajtótájékoztatón, Lisszabon migránsok lakta külső kerületeiben erőszakos zavargások robbantak ki. A tüntetők kövekkel dobálták meg a rendőröket, megrongáltak két rendőrségi járművet, négy buszt, egy benzinkutat és több tucat személyautót pedig felgyújtottak. Az összecsapások már harmadik éjszaka tartanak, és csütörtök estére a főváros melletti városokra is átterjedt.
A portugál kormány pénteken bejelentette, hogy „minden eszközt” kész bevetni, hogy helyreállítsa a nyugalmat Lisszabon külvárosában. Margarida Blasco belügyminiszter arról adott tájékoztatást, hogy "a rendőrség mindent megtesz, hogy felelősségre vonja mindazokat, akik részt vettek ezekben a zavargásokban".
Marcelo Rebelo de Sousa portugál elnök egy közleményben elítélte az erőszakos cselekményeket, hozzátéve, hogy "a biztonság és a közrend olyan demokratikus értékek, amelyek megőrzését különösen a biztonsági erők szerepvállalásán keresztül kell garantálni".
Ahogy arra számítani lehetett, a magukat jogvédőnek mondó civil szervezetek a rendőröket tették felelőssé a történtekért. Az SOS Rasszizmus nevű szervezet például aggodalmát fejezte ki az eset miatt, amelyet a “rendőri brutalitás” más példáival hozott összefüggésbe. Emellett kétségeit fejezte ki azzal kapcsolatban is, hogy “a rendőri fellépés valódi indítéka valóban önvédelem volt-e”.