tóth gabi
A szervezet főigazgatója "lenyűgöző mérföldkőnek" nevezte az elért eredményeket.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) pénteken bejelentette, hogy Jordániában 20 éve nem regisztráltak leprás megbetegedést, így a közel-keleti királyság lett az első ország a világon, melynek sikerült teljesen felszámolnia a fertőző betegséget.
A bibliai idők óta ismert leprát a "Mycobacterium leprae" nevű baktérium okozza. Sokan nem tudják, de a Hansen-kór néven is emlegetett betegség megelőzhető. Ennek ellenére a lepra továbbra is nagy problémát jelent a társadalom legsebezhetőbb rétegeiben, mivel a világ számos pontján a betegeket kiközösítik és magukra hagyják. A betegség a világ valamennyi országában jelen van, Jordániát leszámítva, melyet most hivatalosan is lepra-mentesnek minősített a WHO.
- fogalmazott a jordán eredmények kapcsán Saima Wazed, a WHO délkelet-ázsiai regionális igazgatója és a szervezet Globális Lepra Programjának vezetője.
Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója a közegészségügyben elért „lenyűgöző mérföldkőnek" nevezte a közel-keleti ország erőfeszítéseit.
- fogalmazott Gebrejeszusz.
Egyes bizonyítékok szerint a lepra legalább a Krisztus előtti második évezred óta sújtja a civilizációt. A 20. század közepéig korlátozott hatékonyságú kezelések álltak rendelkezésre, így a baktériumok gond nélkül terjedhetett a különböző társadalmakban, ma már viszont könnyedén megelőzhető a fertőzés.
A lepra általában foltokban elszíneződő bőrt és szokatlan kinövéseket eredményez a bőrön. De a tünetei közé tartozik még a fekélyek megjelenése a talpon, vagy a zsibbadás, és esetleg a teljes bénulás is. A lepra legsúlyosabb esetei pedig olyan arcvonásokat okozhatnak, hogy egy oroszlánhoz kezd hasonlítani az ember.
Az idegkárosodás különösen zavaró eleme a betegségnek, mivel a fájdalomérzet hiányát eredményezi, így a testrészek károsodása és fertőzése észrevétlen maradhat. Néha a sérült végtagokat amputálni kell, bár ez a korai felismerésnek és kezelésnek köszönhetően a modern korban viszonylag ritkává vált.
Kutatások szerint a betegség leginkább légúti cseppfertőzéssel terjed, és a szokásos mindennapi érintkezéssel, például öleléssel, kézfogással vagy a leprás személy közelében tartózkodva kevésbé. Jó hír, hogy a leprás emberek általában nem fertőznek a betegség kezelésének megkezdése után.