kulcsár edina
Egy teljesen új vizsgálati módszernek vetették alá a szent ereklyét.
Olasz tudósok egy csoportja újabb felfedezést tett a "torinói lepel" néven ismert vászonlepelről, amely a legenda szerint Jézus Krisztus temetési leple volt. A szent ereklyét olyan vizsgálatoknak vetették alá, melyek egyértelműen bizonyították, hogy a tárgy valóban a Megváltó korából származik, és körülbelül 2000 éves lehet. Az eredményeket a Heritage nevű tudomány folyóiratban tették közzé.
A Szentszék tulajdonában lévő torinói lepel egy katolikus ereklye, amelyet az olaszországi Torinóban, a Keresztelő Szent János-katedrálisban őriznek. A legenda szerint a lepellel a halott Jézus testét göngyölték temetéskor, és amely a föltámadás után az üres sírban feküdt. A négy méter hosszú és egy méter széles vászon számtalan tudományos vizsgálat tárgyát képezte az újabb korokban, mivel sokan kételkednek az eredetében.
A torinói leplet ezúttal egy teljes új eljárásnak, úgynevezett széles látószögű röntgenvizsgálatnak (WAXS) vetették alá, amivel sikerült megmérni a vászon öregedésének ütemét. A vizsgálatot az olaszországi Kristallográfiai Intézet kutatói végezték, és a kapott eredményekből kiszámolták a lepel születésének időpontját - írja az olasz sajtó.
A kutatók azt is megállapították, hogy a lepel 23 fok körüli hőmérsékleten és 55 százalékos relatív páratartalom mellett 13 évszázadon keresztül is képes lehetett épen megmaradni. Mindez pedig az jelenti, hogy a 14. századból származó első írásos dokumentáció a lepelről nem cáfolja meg az ereklye eredetiségét.
Noha korábban több tanulmány is arra a következtetésre jutott, hogy a lepel valódi lehet, a tudományos konszenzus szerint az ereklye inkább középkori eredetű vagy közönséges hamisítvány.
A leplet 1389-ben Pierre d'Arcis, Troyes püspöke hamisítványnak nyilvánította, aki állítólag azonosította a hamisításért felelős művészt is, a későbbi pápák, köztük II. Gyula viszont meg volt győződve az eredetiségéről. A vita mindazonáltal még mindig tart, a bizonytalanságok és az alternatív álláspontok továbbra is fennállnak, ami megnehezíti a hitelességgel kapcsolatos végleges következtetés levonását.
A lepel középkori eredetére utaló kutatások között van az 1980-as évek végén végzett, kulcsfontosságú radiokarbonos vizsgálat, amely arra következtetésre jutott, hogy a vászon 1260 és 1390 között készült. Ez az eredmény megfelel a lelet első dokumentált franciaországi megjelenésének az 1350-es években, és azt bizonyítja, hogy az ereklye nem Jézus temetési ruhája volt.
Egyes szakértők, például a most megjelent tanulmány szerzői azonban azzal érvelnek, hogy ezek a vizsgálatok a szennyeződés miatt hibásak lehettek.
- fogalmazott Liberato De Caro, az olaszországi Kristallográfiai Intézet vezető kutatója, a tanulmány szerzője.