kulcsár edina
Mindketten anyanyelvi szinten beszélnek magyarul.
Több mint hét hónappal a 2023. novemberi választások után kedden letette a hivatali esküjét a Dick Schoof miniszterelnök vezette új holland kormány. A kormányfő, valamint a 16 miniszterből és 13 államtitkárból álló kabinetje Vilmos Sándor holland király előtt tett ígéretet arra, hogy „becsületesen, szorgalmasan és igazságos tisztviselőhöz illően" végzik majd a feladataikat. A hivatalba lépett új kabinetben talán az a legérdekesebb hazánk szempontjából, hogy abban több magyar származású politikus is helyet kapott.
A négypárti kormánykoalícióban a Geert Wilders vezette Szabadságpárt (PVV) a domináns erő, ennek megfelelően a párt delegálhatta a legtöbb minisztert a kabinetbe, köztük a magyar származású Dirk Beljaarts gazdasági tárcavezetőt is. A politikus édesanyja magyar, és anyanyelvi szinten beszélni a magyart. Az elmúlt években Magyarország tiszteletbeli konzuljaként, és a holland vállalkozói- és iparkamara elnökeként dolgozott, a beiktatását megelőzően viszont lemondott ezekről a tisztségeiről.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Facebook-oldalán gratulált az új holland miniszternek, miután letette a hivatali esküjét. Mint írta, "Dirk Beljaarts hosszú éveken keresztül dolgozott elkötelezetten a holland-magyar kapcsolatok fejlesztéséért és segítette honfitársainkat ügyes-bajos dolgaik intézésében. Dirk Beljaarts mostantól gazdasági miniszterként dolgozik tovább. Köszönjük az elmúlt évek közös munkáját és készen állunk a következő évek közös munkájára is!"
A holland kabinet másik magyar származású tagja Szabó Zsolt Ferenc digitalizációért felelős államtitkár, aki a mérsékelten jobboldali Néppárt a Szabadságért és a Demokráciáért (VVD) tagja, a kormányzati tisztségre azonban a PVV jelölte. Szabónak mindkét szülője magyar, 2003 és 2006 között a VVD parlamenti képviselője volt.
2017-ben kitüntették a Magyar Érdemrend lovagkeresztjéval a Magyarországról kialakult pozitív hollandiai imázs erősítéséhez való aktív hozzájárulása elismeréseként.
A politikus a kormányzati rendszerek biztonságáért, a mesterséges intelligencia politikájáért és a dezinformáció elleni intézkedésekért lesz felelős. De ehhez az államtitkársághoz tartoznak a Hollandia tengeren túli területeivel tartott kapcsolatok is.
A tavaly novemberi választásokon győztes Geert Wilders vezette Szabadságpártnak (PVV) öt minisztere van a kormányban, a Szabaddemokrata Néppártnak (VVD) négy, az Új Társadalmi Szerződésnek (NSC) ugyancsak négy, míg a Farmerek és Polgárok Mozgalma (BBB) három minisztert delegált a kabinetbe.
A kormányt alkotó négypárti koalíció vezetői korábban megállapodtak, hogy az új kabinetben nem töltenek be tisztséget, helyette képviselőként folytatják munkájukat a parlament alsóházában.
A miniszterelnöki tisztséget 2010 óta betöltő Mark Rutte az RTL Nieuws televíziócsatornának adott leköszönő interjújában a háláját fejezte ki, hogy 14 éven keresztül irányíthatta Hollandiát. Rutte szeptembertől Jens Stoltenbergtől veszi át a NATO-főtitkári tisztséget.