Magyar Péter mindenkit megaláz: nyugdíjasokat, a szavazóit és a saját családját is

INSIDER
KÜLFÖLD

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.07.09.

Expedíciót indítanak az arannyal és smaragddal tömött kincseshajóhoz

6200 milliárd forint értékű kincs nyomába erednek a kutatók.

Szerző Ripost

A kolumbiai kormány nagyszabású expedíciót indít a világ legértékesebb hajóroncsához - írja a CNN. Az egykor spanyol zászló alatt hajózó San José gálya 1708-ban süllyedt el 200 tonna arannyal, ezüsttel és zafírral a fedélzetén. A 17 milliárd dollár (vagyis közel 6200 milliárd forint) értékű kincs mai napig a tenger fenekén nyugszik, most ennek a felszínre hozására tesznek kísérletet.

Expedíciót indítanak az arannyal és smaragddal tömött kincseshajóhoz

A kolumbiai haditengerészet még 2015-ben talált rá a San José hadihajó 300 éves roncsaira a Karib-tenger délnyugati medencéjében, 600 méteres mélységben. A roncs pontos helyét azonban évekig titokban tartották, nehogy kalózok és kincsvadászok rabolják el a rakományát. 

A San José hadihajó elsüllyesztése (Samuel Scott angol festő képe)

A gálya 1698-ban indult útjára Spanyolországból, majd a spanyol örökösödési háborúban szolgált. Utolsó útján, 1708-ban a kolumbiai Barú szigetének közelében egy brit hajórajba ütközött, és a hajón tárolt lőpor felrobbanása miatt elsüllyedt. A San José 62 ágyúval volt felszerelve, de így sem volt egy súlycsoportban a brit hajókkal. A 600 fős legénységből mindösszesen 11-en élték túl a katasztrófát.

A San José hajóval együtt a rakterében szállított 200 tonna arany-, ezüst- és smaragdkincs, valamint rengeteg ékszer is a tenger fenekére került, amit a spanyolok Dél-Amerikában gyűjtöttek össze, hogy V. Fülöp király finanszírozni tudja háborús törekvéseit.

Az elsüllyedt hajó 2015-ös felfedezését követően Manuel Santos akkori kolumbiai elnök az emberiség történetének legnagyszerűbb víz alatti leletének nevezte a San José megtalálását, és ígéretet tett arra, hogy a közeli Cartagena városában múzeumot épít, ahol majd kiállíthatják, és mindenki megtekintheti a hajón talált kincseket. Csakhogy a Sea Search Armada (SSA) nevű amerikai vállalat jelezte, hogy ők már 1981-ben azonosították a hajóroncs helyszínét, és üzletet is kötöttek az akkori kolumbiai kormánnyal, miszerint sikeres feltárás esetén a kincsek 35 százalékban őket illeti. A cég többször beperelte a kolumbiai államot, de a bíróság egyszer sem adott igazat neki. 

Az SSA mellett Spanyolország is jelezte korábban, hogy a saját elsüllyedt vagyonaként tekint a San José rakományára. Sőt, a bolíviai Qhara Qhara bennszülött törzs is magának követelte a kincseket, mondván, hogy a spanyol gyarmatosítók tőlük lopták el azokat.

A legfrissebb hírek szerint - az SSA-t leszámítva -  minden fél lemondott a követeléséről mostanra, így kolumbiai Antropológiai és Történeti Intézet (ICANH) megindíthatja a kincsek kiemelését előkészítő expedíciót. Ennek megkezdéséhez „védett nemzeti régészeti területnek” nyilvánították a roncs helyszínét.

A kutatók elmondása szerint először egy akusztikus helymeghatározó technológiával rendelkező víz alatti hajóval fogják feltérképezni a roncsot.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek