tóth gabi
Ha ez megtörténik, egyértelműen új szintre emelkedik az orosz-ukrán konfliktus.
Szakértők szerint hamarosan valóssággá válhat az forgatókönyv, hogy Észak-Korea katonákat küld Ukrajnába, hogy Oroszország oldalán belépjen a háborúba - jelentette a BBC koreai nyelvű kiadása. A brit közmédia beszámolója szerint ha ez megtörténik, a koreai erők elsősorban nem a frontvonalakon kerülnének majd bevetésre, hanem a Moszkva által megszállt területeken látnának el háttérfeladatokat, például újjáépítési munkálatok.
Mint ismert, Vlagyimir Putyin orosz elnök és Kim Dzsongun észak-koreai vezető stratégiai partnerségi egyezményt írt alá múlt héten Phenjanban. Noha a szerződés szövegét egyik fél sem hozta nyilvánosságra, az észak-koreai propagandasajtó beszámolója szerint a dokumentum negyedik pontja kimondja, hogy amennyiben az egyik felet megszállják és/vagy háborúba taszítják, a másiknak „haladéktalanul minden rendelkezésére álló eszközzel lépnie kell, hogy katonai és egyéb támogatást nyújtson”. A nemzetközi közösség úgy véli, hogy ezzel Észak-Korea és Oroszország szövetsége a Szovjetunió idejében létezett szintre emelkedett.
Szakértők szerint Oroszország erre a szerződésre hivatkozva kérhet és kaphat segítséget Észak-Koreától, igaz, nem olyan formában, ahogy az elsőre gondolnának. Phenjan feltehetően nem reguláris csapatokat vezényel majd Ukrajnába, hanem zsoldosokat, vagy katonai magáncégeket keresztül küld fegyvereseket.
A dél-koreai Csosun televízió arról számolt be, hogy Phenjan úgynevezett műszaki dandárokat küldhet Ukrajnába, melyek Donyeck megye oroszok által megszállt területein segíthetnek az újjáépítésben. Az orgánum úgy becsüli, hogy Észak-Korea 115 millió dollárnyi összeget kapna Oroszországtól évente, ha legalább 3-4 műszaki dandárját segítségül küldené.
Az Institute for the Study of War (ISW) szintén arról számolt be, hogy egyelőre nincs jele nagyobb mértékű észak-koreai katonai mozgósításnak. Ugyanakkor azt elismerték, hogy az orosz hadseregnek szüksége lenne az erősítésre, még akkor is, ha alapvetően csak támogató munkákat végeznének a koreaiak. Ha a logisztikai és egyéb feladatokat átvállalnák, már azzal is rengeteg orosz katona szabadulna fel, akik a frontvonalra kerülhetnének.
A Pentagon sajtótitkára, Pat Ryder kedden úgy nyilatkozott, hogy szorosan figyelemmel követik a fejleményeket. Azt is hozzátette, az észak-koreai vezetés nevében megkérdőjelezné, hogy saját katonáit "ágyútölteléknek" akarja-e küldeni Ukrajnába.
A megjelent hírek kapcsán fontos elmondani, hogy Phenjan már régóta fegyverekkel és lőszerrel látja el Moszkvát. Egyes titkosszolgálati beszámolók szerint Oroszország eddig akár 2 millió tüzérségi lövedéket is kaphatott Észak-Koreától.