kulcsár edina
A tudósok legrosszabb rémálma válhat valóra a jövőben.
Az embereket már évtizedek óta foglalkoztatja a gondolat, hogy egyszer a saját magunk végzetét okozhatjuk azzal, ha létrehozunk egy olyan technológiát, amelynek tudása túlnőhet rajtunk. Nem véletlenül kapott hangsúlyos szerepet a popkultúrában is a mesterséges intelligencia, mint az emberiség kipusztulását okozó rém. Most a DailyStar lap arról számolt be, hogy nekiszegezték a kérdést az MI Chatbotjának, hogy neki mi a véleménye róla, valóban igaz lehet-e, hogy a sorsunk a számítógépek kezében van-e. A válasza elég kétértelműre sikeredett.
Az MI ködösen fogalmazott az emberiség kihalásáról, véleménye szerint része lehet a technológia rohamos fejlődésének abban, hogy katasztrófa történjen, de szándékosan nem a mesterséges intelligencia fogja kiirtani az életet a Földön.
A fejlett technológiák, mint a mesterséges intelligencia, a biotechnológia, vagy a nanotechnológia nem szándékos következményei vezethetnek olyan katasztrofális eseményekhez, mint például az éghajlatváltozás, a globálisan megváltozó disztópiák, vagy éppen az emberiséget fenyegető egzisztenciális fenyegetések
- a ChatBot ezzel elismerte, hogy részük lehet a világvégében, de nem úgy, ahogy elsőként gondolták a kutatók. Korábban ugyanis még az MI fejlesztésében részt vevő tudósok is figyelmeztették a nyilvánosságot arról, hogy néhány éven belül túlnövi fejlődésben az emberek tudását a mesterséges intelligencia, és ez rengeteg veszélyt rejthet magában.
Gary Marcus, a New York-i Egyetem pszichológiai és idegtudományi professzora, aki az egyik legnagyobb kritikusa a MI-nek, korábban így fogalmazott:
A szó szerinti kihalás csak egy lehetséges kockázat, amelyet még nem értünk teljesen. Az MI egyéb kockázatai azok, amelyek szintén figyelmet érdemelnek
- úgy tűnik ezzel a véleménnyel ért egyet maga a mesterséges intelligencia is.