tóth gabi
Jóval több mint százmilliárd dollár értékű hadianyag érkezett eddig Ukrajnába.
Egy évnyi politikai patthelyzet után Joe Biden amerikai elnök csaknem 61 milliárd dollár értékű katonai támogatást hagyott jóvá Ukrajna számára áprilisban, pénteken pedig arról döntöttek, hogy további 275 millió dolláros katonai segélyt küldenek a háborúban álló országba, hogy Kijev megállíthassa az orosz offenzívát Harkiv térségében – közölte két amerikai tisztviselő az AP-vel.
Ez lesz a negyedik katonai segélyrészlet Ukrajnának, mióta az amerikai Kongresszus a múlt hónap végén elfogadta a régóta halogatott külföldi segélytörvényt. A két amerikai tisztviselő szerint a csomag nagy mobilitású tüzérségi rakétarendszereket vagy HIMARS-okat, lőszereket, valamint 155 és 105 mm-es tüzérségi lövedékeket tartalmaz. A segélycsomag tartalmazza még a Javelin és az AT-4 páncéltörő rendszereket, páncéltörő aknákat, harcászati járműveket, kézi lőfegyvereket és lőszereket ezekhez a fegyverekhez.
Miután Joe Biden elnök aláírta a 95 milliárd dolláros külföldi segélycsomagot, amely mintegy 61 milliárd dollárt irányzott elő Ukrajnának, az Egyesült Államok azonnal megkezdte a Pentagon készleteiből kivont 1,7 milliárd dolláros fegyvercsomag küldését. A 61 milliárd dollár értékű segélyből legalább 8 milliárd dollárt Ukrajna rakétákkal és lőszerekkel való ellátására fordítanak.
Májusban az Egyesült Államok Védelmi Minisztériuma azt közölte, hogy ez magában foglalja a Patriot légvédelmi rendszerekhez való lőszert, több Stinger légvédelmi rakétát és a nagy mobilitású tüzérségi rakétarendszereket (HIMARS).
A BBC szerint az Egyesült Királyság a 2024-re vállalt 2,5 milliárd font értékű szállítmányon felül 500 millió font értékű hadianyagot küld Ukrajnának. Az Európai Unió februárban 50 milliárd eurós segélycsomagról állapodott meg Ukrajnával.
A német Kiel Institute szerint 2022 februárja és 2024 februárja között az Egyesült Államok 46,2 milliárd dollár értékben szállított fegyvereket és felszereléseket Ukrajnának. Németország 10,7 milliárd dollár értékű fegyvert és felszerelést szállított Ukrajnának, az Egyesült Királyság 5,7 milliárd dollár, Dánia 5,2 milliárd dollár, Hollandia pedig 4,1 milliárd dollár értékben küldött hadianyagot Kijevnek.
A legfrissebb segélycsomag jóváhagyása előtt az Egyesült Államok figyelmeztetett, hogy Ukrajna hadserege kifogy a hadianyagból. Zelenszkij ukrán elnök azt mondta, Ukrajnának hét Patriotra vagy hasonló légvédelmi rendszerre van szüksége városai védelméhez. Ez lehetővé tenné Ukrajnának, hogy ellensúlyozza az orosz siklóbombákat, amelyeket Moszkva védelmi állások és polgári célpontok, például erőművek támadására használ.
A fronton a helyzet változó, döntő áttörést egyik fél sem ér el, mindkét oldal hatalmas veszteségeket szenved, és egyelőre kilátás sincs a fegyvernyugvásra. Ezzel szemben a fegyvergyártók hatalmas nyereséget érnek el.