kulcsár edina
Robert Fico merénylője hősnek tartja magát, aki elégtételt vett a kormányfőn. A lapunk által megkérdezett klinikai szakpszichológus úgy véli, a támadás hírének hatására a világ valamennyi vezető politikusa megtorpant, és mindegyikük fejében megfordult a gondolat, hogy a történtek velük is megeshetnek.
Súlyos börtönbüntetésre számíthat Robert Fico merénylője. Mint azt a Ripost is megírta, május 16-án, szerdán egy férfi több lövést is leadott a szlovák miniszterelnökre. A politikust életveszélyes sérülésekkel szállították kórházba, de stabilizálték az állapotát. Dr. Makai Gábor klinikai szakpszichológust arról kérdeztük, mi vezérelhette az elkövetőt.
Mindenképpen vizsgálni kell az illető elmeállapotát ahhoz, hogy kiderüljön, mi lehet a háttérben meghúzódó indítéka, illetve mi lehetett az elkövető motivációja
– mondta a Ripostnak Dr. Makai Gábor, aki szerint többek között a skizofrénia is magyarázatot adhat a férfi tettére. A szakértővel való beszélgetésünk után azonban megjelentek olyan szlovákiai forrásokból eredő hírek, melyek szerint bebizonyosodott, hogy a férfi nem szenved betegségben. Ugyanakkor, Makai szerint feltételezhető egyfajta patológiás személyiség, aminek következtében fellazulhattak az elkövető morális gátjai. Ez magyarázatot adhat arra, hogy a merénylő miért nem látott kivetnivalót abban a szándékában, hogy kioltsa valaki, nevezetesen a szlovák kormányfő életét.
Az emberölés az agresszió egy destruktív formája. A célja a károkozás. Valószínűsíthető, hogy a lövöldöző magatartását a bosszú vezérelte, vagyis vélhetően volt valami személyes kapcsolódása a miniszterelnökhöz. Ez persze nem tényleges ismeretséget jelent, csupán annyit, hogy a merénylő Ficót okolhatta a saját kudarcaiért, amiért az elkövető feljogosítva érezte magát arra, hogy a „minden bajok okozóját” likvidálja. A példa hasonlít azon iszlamista merényletekre, melyek elkövetői szinte küldetésüknek érzik, hogy a népüket ért vélt igazságtalanságokért elégtételt vegyenek. Természetesen meg kell jegyezni, hogy ezek az emberek általában egy agymosáson is átesnek, hogy el is higgyék, hogy helyesen cselekednek
– magyarázta a pszichológus. Makai úgy véli, hogy ha valaki rosszul él, szinte már nyomorog, és eluralkodik rajta a tehetetlenség érzése, a benne kialakult frusztráció képes átcsapni agresszióba.
"Merénylet híre félelmet kelthet a világ többi politikusában. Aligha létezik olyan állami vezető, akinek a fejében a napokban ne fordulna meg a gondolat, hogy esetleg ő lehet a következő támadás áldozata. Hogy megtorpannak, az teljesen természetes, szinte szükségszerű is, hogy megéljék a „velem is megtörténhet”-érzést. Ha valaki nem így reagál, az Supermannek képzeli magát" – mondta Makai Gábor.
Az érintett politikusok Makai szerint bizonyára nem kezdenek el túlzottan rettegni, de megtesznek bizonyos előkészületeket, hogy őket ne érhesse merénylet. Egy darabig biztos, hogy óvatossá válnak.