tóth gabi
Ma már számos súlyos betegség ellen létezik védőoltás, legutóbb például a koronavírus ellen sikerült kifejleszteni egyet a magyar kutató, Karikó Katalin Nobel-díjat érő találmányának segítségével. Most úgy tűnik, a tüdőrák ellen is készül a vakcina!
Hamarosan évente tízezrek életét mentheti meg egy új vakcina, amit jelenleg még laborban tesztelnek. Az oltást brit tudósok fejlesztették ki és úgy gondolják, hogy a tüdőrák kialakulásának 90 százaléka megelőzhető lesz vele.
A tüdőrák az egyik leggyakoribb halálos ráktípus a prosztata-, emlő- és bélrák mellett. A tüdőrákkal diagnosztizált emberek kevesebb mint 10 százaléka él 10 évnél hosszabb ideig. A magas halálozási arány fő oka az, hogy a tünetek a betegség korai szakaszában nem egyértelműek. Tüdőrákra utalhat például a három hétig vagy annál tovább tartó fájdalmas köhögés,
Ezek a tünetek azonban számos más betegségre is utalhatnak. A tüdőrák első számú kockázati tényezője a dohányzás: a megbetegedések mintegy 70 százalékáért a dohányzás felelős, vagyis 10 esetből 7-ben a dohányzás okozza a tüdőrákot. A tüdőrák kialakulásának kockázata magasabb azoknál az embereknél is, akik munkahelyükön füstöt vagy más mérgező anyagokat, például azbesztet vagy szilícium-dioxidot lélegeznek be.
Brit tudósok fejlesztik a világ első tüdőrák elleni oltóanyagát. Egészen pontosan az Oxfordi Egyetem, a University College London és a Francis Crick Intézet szakértői közösen végzik a kutatást, ami jelenleg az állatkísérleti fázisban tart, de hamarosan embereken is kipróbálják az oltóanyagot. A kísérlet vezetője Mariam Jamal-Hanjani professzor.
Fontos leszögezni, hogy a vakcina nem fogja helyettesíteni az életmódváltást, a dohányzás abbahagyását, de rengeteg rákos megbetegedést meg lehet majd előzni a segítségével a magas rizikófaktorba tartozó embereknél. A működéséről a következőt lehet eddig tudni: az oltás egy ártalmatlan csimpánzvírust használ arra, hogy megtanítsa az immunrendszerünket azoknak a fehérjéknek az elpusztítására, amik a rákos mutációt tartalmazó tüdősejteken jelennek meg. Az oltás neve egyébként LungVax, és ugyanazon a technológián alapul, mint az AstraZeneca koronavírus elleni oltása - írja a The Sun.
Az orvostudomány jelenleg többféle módon is arra próbálja tanítani a betegek szervezetét, hogy természetes úton küzdjön meg a rákkal. Tim Elliott professzor az Oxfordi Egyetemről ezzel kapcsolatban azt mondta:
A rák a saját testünk betegsége, az immunrendszerünk számára pedig nehéz megkülönböztetni a normális és a rákos sejteket egymástól. Megtanítani erre az immunrendszert, ez ma a rákkutatás egyik legnagyobb kihívása. Ha meg tudjuk ismételni a pandémia alatti kísérletekben látott sikersorozatot, akkor rengeteg életet menthetünk meg.