tóth gabi
Hatalmas bajban Magyarország szomszédja.
Magyarország északi szomszédja teljesen légvédelem nélkül maradhat, miután Olaszország bejelentette, hogy hamarosan visszahívja az ideiglenesen Szlovákiába telepített légvédelmi rendszereit - jelentette a helyi sajtó. Robert Fico szlovák miniszterelnök egyértelműen az előző kormányt tette felelőssé a kialakult válsághelyzetért.
Az orosz-ukrán háború kirobbanása után Eduard Heger korábbi szlovák kormányfő az ország teljes rakétavédelmi rendszerét eladományozta Ukrajnának, hogy segítse Kijevet az orosz agresszió elleni védekezésben. Az Ukrajnának akkor átadott S-300-as légvédelmi rendszert Szlovákia még 1993-ban, Csehszlovákia felbomlásakor örökölte meg. Az eredetileg Nyitrán állomásozó S-300-as üteg több szállítójárműből, parancsnoki egységből, radarral felszerelt járműből és kilövőegységből tevődött össze. A rendszer 48, némileg modernizált rakétát tartalmazott.
A fegyveradomány miatt légvédelem nélkül marad Szlovákiába először amerikai Patriot rakétákat telepítettek a NATO-szövetségesek, amit közel egy évvel ezelőtt olasz gyártmányú SAMP/T Mamba légvédelmi rendszerre cseréltek le Róma jóvoltából.
Jelenleg 145 olasz katona szolgál Szlovákiában, akik a SAMP/T Mamba légvédelmi rendszert kezelik. A kontingens állomáshelye a Pozsonytól északra található Malacky (Malacka) katonai légibázison van, de hamarosan az egész egységet kivonják az országból, mert az olaszoknak "máshol van rá szüksége".
- fogalmazott Robart Fico, aki hozzátette, hogy az olasz kormány értesítette őket arról, hogy a kölcsönbe adott légvédelmi rendszert most más helyszínre szándékoznak áthelyezni.
Szlovákia új kormánya korábban többször kijelentette, hogy nem támogatja a további fegyverszállításokat Ukrajnának. A Robert Fico vezette kabinet 2023. november 8-án elutasított egy újabb, összesen 40,3 millió euró értékű katonai segélycsomag átadását Ukrajnának. Ezt a csomagot még az előző védelmi minisztérium hagyta jóvá. A kormány álláspontja szerint az ország azért nem tud további védelmi támogatást nyújtani Ukrajnának, mivel saját védelmi képességeinek fenntartása a prioritás.
Szlovákia kizárja annak lehetőségét, hogy szlovák katonákat küldjön Ukrajnába – jelentette ki Robert Fico szlovák miniszterelnök néhány napja ismét Pozsonyban a kabinet és a kormány biztonsági tanácsának ülése után, ismertetve Pozsony álláspontját még a Párizsban kedden megrendezésre kerülő, Ukrajna megsegítésének témájában összehívott támogatói konferencia előtt.
„Abban egyeztünk meg (a kormány és a biztonsági tanács ülésén), hogy soha nem adunk be szlovák katonák Ukrajnába küldését célzó javaslatot” – jelentette ki Robert Fico, akinek szavait a TASR szlovák hírügynökség idézte.
Hozzáfűzte:
Megjegyezte: kormánya ugyanakkor tiszteletben tartja más NATO vagy EU tagországok esetleges ilyen irányú lépéseit.
Robert Fico a Párizsba keddre összehívott találkozót „haditanácsnak” nevezte, s rámutatott: annak téziseiből kitűnik, hogy több NATO és EU tagország annak lehetőségét fontolgatja, hogy kétoldalú megállapodások keretében katonákat küldjön Ukrajnába.
Ezzel kapcsolatban hangsúlyozta: az ilyen jellegű kétoldalú megállapodások óriási biztonsági kockázatot jelentenek, s a külföldi katonák ukrajnai jelenléte Szlovákia számára is biztonsági kockázatot jelent.
Elmondta: országa továbbra is a polgári, illetve az „emberéletben kárt nem okozó” segítségnyújtásra fog összpontosítani. Ez utóbbival kapcsolatban kifejtette: Szlovákia továbbra is segít Ukrajnának az aknamentesítésben, de nem fog fegyvereket vagy lőszert szállítani a szomszédos országba.
Robert Fico a párizsi találkozóval összefüggésben azon véleményének is hangot adott, miszerint annak tézisei azt bizonyítják, hogy Ukrajnában „távolról sem úgy zajlanak a dolgok, ahogy azt várták.”
Leszögezte, hogy a Nyugat Ukrajnával kapcsolatos stratégiája csődöt mondott. Hozzátette: bár „a hideg futkos a hátán” a találkozó téziseivel kapcsolatban, mégis elmegy a találkozóra, hogy ott konstruktív légkörben tárgyaljon.