tóth gabi
Történelmi jelentőségű döntés született: Trumpot nem lehet lehúzni az elnökjelöltek listájáról.
Az alkotmánybíróság szerepét is betöltő amerikai Legfelsőbb Bíróság (Supreme Court) hétfőn úgy döntött, hogy az alkotmány 14. kiegészítésére hivatkozva Donald Trump nem zárható ki az elnökválasztási versenyből. A kilencfős bírói testület egyhangúlag, 9-0 arányban döntött Trump javára, ami azt jelenti, hogy még a liberális bírók is a korábbi elnök mellé álltak. Tengeren túli elemzők szerint a döntéssel lényegében elszállt Trump ellenfeleinek minden reménye arra, hogy jogi úton akadályozzák meg a korábbi elnök újbóli indulását az idén esedékes választáson.
Ítéletével a szövetségi Legfelsőbb Bíróság Colorado állam legfelsőbb bíróságának egy decemberi döntését írta felül, amely úgy határozott, hogy Trumpot ki kell zárni a republikánus előválasztásból. A coloradói testület a 14. alkotmánykiegészítésre hivatkozott, amely kimondja, hogy nem indulhat közhivatalért az a személy, aki állam elleni lázadásban vett részt. Döntésében a coloradói legfelsőbb bíróság azzal érvelt, hogy 2021. január 6-án Trump felbujtóként részt vett a Capitolum elleni támadásban, ami az ő értelmezésük szerint lázadás volt.
A coloradói döntés után Maine és Illinois államban is eltiltották Trumpot a választástól ugyanezen okokra hivatkozva. Ezzel szemben viszont Michiganben és több más államban a helyi legfelsőbb bíróságok elutasították Trump kizárását a 14. kiegészítésre hivatkozva. Az elmarasztaló döntések ellen Trump kivétel nélkül fellebbezett.
A 14. alkotmánykiegészítés minden olyan polgárt eltilt közhivatal viselésétől, aki felkelésben "vett részt” az Egyesült Államok alkotmánya vagy annak intézményei ellen. Ez az alkotmánykiegészítés az amerikai polgárháború után született, és a konföderációs tisztségviselők államba történő visszaszivárgását volt hivatott megakadályozni.
Trump ügyében hétfőn döntött a szövetségi Legfelsőbb Bíróság. A testület kimondta, hogy a 14. alkotmánykiegészítés alapján egyedül a szövetségi kongresszusnak van lehetősége kizárni jelölteknek, az egyes államoknak ehhez nincs joguk. Döntését azzal indokolta a bíróság, hogy az országban „megszaporodó döntések veszélyes káoszba sodorhatják a választásokat”, ha az állami tisztviselők szabadon eldönthetik, ki szerepelhet az elnökválasztáson.
A döntés következtében Trump neve nem csak a coloradói szavazólapokon maradhat rajta, hanem lezárja a felmerült hasonló eseteket is. Az ítélet emellett megszünteti Trump felelősségre vonását a Capitolium ellen indított 2020-as ostrom ügyében is.
"Óriási győzelem ez Amerikának" - írta a közösségi oldalán Donald Trump a bírósági ítélet kihirdetése után, majd egy sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy a döntése egyesítheti az országot.
– jelentette ki Trump, majd hozzátette, hogy nyilvánvalóan politikai okokból nem akarták, hogy a neve szerepeljen a szavazólapokon, a demokraták rettegnek a közvéleménytől és a győzelmétől.
Donald Trump és Joe Biden is győzött az előzetes eredmények szerint a szuperkeddnek nevezett előválasztási napon, amikor az Egyesült Államok mintegy 15 államában döntöttek az elnökjelöltekről a pártok regisztrált választói.
A republikánusoknál Donald Trump egyetlen kivétellel mindenütt győzelmet ért el az elnökjelöltségért Nikki Haleyvel folytatott versenyben. Joe Biden hivatalban lévő elnök szintén egyetlen helyen szenvedett vereséget a demokrata párti előválasztásokon.
A republikánus előválasztáson Trump a vártnál fölényesebben győzött a keleti parti Virginia államban, ahol az előrejelzések esélyt mutattak Nikki Haley volt dél-karolinai kormányzó győzelmére. A szavazatok csaknem teljes összegzése szerint Trump végül a szavazatok 63, Haley pedig a 34 százalékát kapta meg.
Colorado államban Trump több mint 60 százalékos támogatottságot ért el Haleyvel szemben, aki a szavazatok mintegy harmadát szerezte meg. Colorado államban hétfőig nem volt biztos, hogy a Trumpra leadott voksokat figyelembe lehet-e venni, ugyanis az állam legfelsőbb bírósága kizárta a volt elnököt az indulásból, és ezt a döntést a szövetségi legfelsőbb bíróság semmisítette meg.
Az ország nyugati részén fekvő Kalifornia, Alaszka és Utah államban tartott legtovább a szavazás, ezért az eredmények ezekről a helyekről később érkeznek.
A többi államban, ahol szuperkeddi előválasztást tartottak, Donald Trump fölényes győzelmet ért el, így Alabama, Texas, Minnesota, Tennessee, Oklahoma, Észak-Karolina, Massachusetts és Maine államban.
Az egyetlen győzelmet az északkeleti Vermont államban érte el Nikki Haley, aki itt a voksok 50 százalékát kapta meg, szemben a Donald Trumpra leadott 46 százaléknyi szavazattal.
Trump a floridai választási eredményváró eseményen köszönetet mondott a támogatásért, és nagyszerű napnak nevezte a választás napját. Beszédében az ország előtt álló legfontosabb megoldandó feladatnak nevezte a határőrizeti válság megoldását és a határok lezárását az illegális bevándorlók előtt. Emellett azt hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államoknak szüksége van a világ biztonságának megteremtése érdekében fellépnie a Közel-Keleten, amit véleménye szerint Joe Biden elnöksége idején nem történik meg.
Haley a szuperkeddi választási nap után előzetesen nem jelezte, hogy nyilvános beszédben értékeli az eredményeket, de a várakozások szerint hamarosan bejelentheti, hogy kiszáll az elnökjelöltségért zajló versenyből.
A keddi előválasztások eredményeként az előzetes összesítések szerint Donald Trump elnökjelölti delegáltjainak száma meghaladja az ezret. A végleges összegzést szerdán adják ki.
Az elnökjelöltség elnyeréséhez 1215 delegálti szavazatra van szükség, ez jelent ugyanis abszolút többséget a Republikánus Párt országos elnökjelölő konvencióján, amit július közepén rendeznek.
A demokrata előválasztáson Joe Biden is minden államban győzött, előzetes közlések szerint ugyanakkor alulmaradt kihívójával szemben az Egyesült Államokhoz tartozó csendes-óceáni szigeten, Amerikai Szamoán tartott jelölőgyűlésen. Ez volt a hivatalban lévő elnök első veresége a 2024-es előválasztások során.
A szokásjog alapján, amikor a hivatalban lévő elnök elindul az újraválasztásért, akkor vele szemben nem száll versenybe pártján belül esélyes jelölt. Ez így történt idén is, hiszen Joe Biden kihívója egy országosan kevéssé ismert kongresszusi képviselő, Dean Phillips és egy kaliforniai írónő, Marianne Williamson.
Figyelmeztetés ugyanakkor a hivatalban lévő elnök számára, hogy a demokrata választók között megjelent egy úgynevezett „el nem kötelezett” (noncommitted/uncommitted/no preference) szavazói csoport, amely egyetlen indulót sem támogat. Ez a csoport több államban is a demokrata választók több mint 10 százalékát tesz ki, de Minnesota államban az előválasztáson megjelent demokraták ötödét jelentette.
Joe Biden az előválasztási eredményeket kedden este nem értékelte nyilvános beszédben, közleményt adott ki, amely szerint Donald Trump újbóli elnökké választása a „káoszhoz, megosztottsághoz és sötétséghez” való visszatérést jelentené.
Az amerikai előválasztási verseny március 12-én, kedden folytatódik Georgia államban, illetve március 8-án, pénteken az Egyesült Államokhoz tartozó Amerikai Szamoán élő republikánus szavazók jelölőgyűlésen választják ki, hogy kit akarnak elnökjelöltnek a novemberi választásokon.