tóth gabi
A Milka gyártója nem szándékozik lemondani orosz érdekeltségeiről.
Meglepően őszinte interjút adott a Financial Timesnak a Mondelez International, a világ egyik legnagyobb élelmiszeripari vállalatának vezérigazgatója. A cég oroszországi tevékenysége kapcsán Dirk Van de Put kijelentette, hogy ez a kérdés “nem érdekli erkölcsileg” a legnagyobb részvényeseket, nekik a pénzügyi eredmény a fontos, ezért még csak ötlet szintjén sem merült fel a részükről, hogy elhagyják az orosz piacot.
- fogalmazott Dirk Van de Put, aki azt is elárulta, hogy a háború kirobbanása után egy uniós alap “feltett néhány kérdést” a Mondelez oroszországi tevékenységével kapcsolatban, de a vállalat egyetlen befektetője sem kérte, hogy hagyják el Oroszországot. “Semmilyen részvényesi nyomás nem volt ebben a kérdésben" - tette hozzá.
A vezérigazgató szerint az Oroszországból történő kivonulás azért sem lenne szerencsés, mert a cég termelőegységeit az oligarcháknak kellene hátrahagyni. "A nyugati vállalatok, amelyek eddig kivonultak, Vlagyimir Putyin orosz elnök barátaira hagyták vagyonukat" - mondta Van de Put.
A csütörtökön megjelent interjú kapcsán mindenképp érdemes elmondani, hogy Mondelez legnagyobb részvényesei közé tartozik a Vanguard, a BlackRock és a Capital Group.
A Financial Times külön kiemelte, hogy a Mondelez az egyik legnagyobb, még mindig Oroszországban működő nyugati vállalat. A csokoládé, az édességek és a kekszek értékesítésében a cég piacvezető Oroszorszában, a rágógumi és a nyalókák kategóriájában pedig a második helyen áll.
A pénzügyi szaklap közlése szerint a Mondelez három nagy termelőüzemmel rendelkezik az országban, amelyek mintegy 3200 embert foglalkoztatnak. Az oroszországi üzletág 2023-ban a cég globális bevételeinek 2,8 százalékát adta, szemben a 2022-es 4 százalékkal. A cég olyan termékekkel van jelen a helyi piacon, mint a Milka, az Oreo, a Belvita és a Lay’s. Ezekkel és a hasonló áruikkal hatalmas nyereségre tettek szert az országban az utóbbi időszakban - különösen azóta, hogy kivonult számos nyugati versenytársuk a piacról.
A Mondelez korábban azzal indokolta a maradást, hogy „az átlagembereknek alapvető élelmiszereket biztosítanak, és az ő ellátásuk a kötelezettségük”. Ezzel a magyarázattal marad az orosz piacon egyébkén a francia Auchan és a svájci Nestlé is.
Az ukrán állami korrupcióellenes ügyészség (NAZK) tavaly májusban feltette a Mondelez International vállalatot a "nemzetközi háborús szponzorok" listájára. Az amerikai édességgyártó azzal érdemelte ki az "elismert", hogy más vállalatokkal ellentétben nem hagyták el Oroszországot.
Szakértők szerint az ukrán kormány arra használja a listát, hogy reputációs károkat okozzon az Oroszországban jelentős üzleti érdekeltséggel rendelkező kiválasztott vállalatoknak. A listán jelenleg közel 50 nemzetközi márka, köztük a PepsiCo, a Nestle, a Mars, az Unilever, a Xiaomi, a Bacardi, a Leroy Merlin, a Procter & Gamble, az Yves Rocher és az Alibaba (az AliExpress tulajdonosa) található meg. Az OTP Bankot a magyar kormány politikai nyomására sikerült levetetni a listáról.