tóth gabi
Az ötlet kézenfekvő, de szinte megvalósíthatatlan.
A globális felmelegedés rendkívül baljós és veszélyes folyamatának megfékezésére számtalan megoldási javaslat született már a múltban. Ezeknek az elképzeléseknek a többsége azonban sci-fibe illő és a megvalósíthatóság határát súrolja. Igaz ez arra a legújabb megoldási javaslatra is, amely izraeli tudósok fejéből pattant ki, és amely szerint egy hatalmas, kozmikus napernyővel kellene leárnyékolni a Földet, hogy megállítsuk a bolygónk középhőmérsékletének növekedését.
Az Izraeli Műszaki Egyetem (Technion-Israel Institute of Technology) három vezető professzora szerint elég lenne a Nap sugárzásának 1-2 százalékát blokkolni ahhoz, hogy a megakadályozzuk a globális felmelegedést. Elképzelésük szerint ezt legegyszerűbben úgy lehetne elérni, hogy egy hatalmas, kozmikus napernyőt állítunk a Föld és a Nap közé. Lényegében egy pajzsot az űrbe, ami blokkolná a káros sugarakat. A napernyőt az úgynevezett Lagrange pontra lőnék ki, ami nagyjából 1,6 millió kilométerre van a Földtől. Ezen a helyen a Nap és a Föld együttes gravitációs vonzásának hatására az eszköz nyugalomban maradna.
Az izraeli tudósok számítása szerint a tervezett napernyő területének minimum egymillió négyzetmérföldesnek kellene lennie, hogy elérjék vele a kívánt hatást. Ez nagyjából Németország területének nyolcszorosával egyenlő. Egy ekkora árnyékoló legalább 2,5 millió tonnát nyomna.
Noha a terv elméleti síkon egyszerűnek tűnik, a kivitelezése szinte a lehetetlennel határos. Ennek ellenére az izraeli tudósok most egy kisebb, mindösszesen 100 négyzetméteres kozmikus napernyő elkészítésén dolgoznak, hogy bebizonyítsák: lehetséges a megvalósítás. A tervet vezető Yoram Rozen a The New York Timesnak azt mondta : „Nem mi fogjuk megmenteni a bolygót, de meg akarjuk mutatni, hogy meg lehet csinálni." A szakember elmondása szerint a prototípust 20 millió dollárból valósítják meg, és 2027-re készülhet el.
Nemzetközi szaktekintélyek szerint sok a kétely a tervvel kapcsolatban. Többek közt választ kellene adni, hogyan juttatnának el 1,6 millió kilométer távolságra egy egymillió négyzetmérföldes tárgyat. Probléma továbbá, hogy a meteorok sok kárt okozhatnának az ernyőben, ami óriási mennyiségű űrszeméttel járna. És van még egy fontos kérdés: hogy reagálna a Föld élővilága az új feltételekre?
A kozmikus napernyő kapcsán fontos elmondani, hogy a Nap kitakarásának ötlete nem számít újdonságnak, számtalan szaktekintély fogalmazott már meg hasonló javaslatot a múltban. Legutóbb épp a magyar származású Szapudi István, a Hawaii Egyetem csillagásza, aki tavaly nyáron publikált egy tanulmányt, amely szerint egy újrahasznosított nappajzzsal lehetne megállítani a felmelegedést.