tóth gabi
A történtek ellenére Németországnak hatalmas mázlija volt.
Tévedésből egy amerikai drónra nyitott tüzet a német haditengerészet Hessen nevű rombolója a Vörös-tengeren. A Bild napilap beszámolója szerint a hadihajó kettő rakétát lőtt ki a szövetséges járműre, de a légelhárító fegyverek menet közben meghibásodtak és a röppályájuk végén a tengerbe zuhantak. Az incidenst több német elemző is "duplán szégyennek" nevezte.
Mint ismert, a haditengerészettel rendelkező uniós országok nemrég megegyeztek, hogy katonailag is beavatkoznak a Vörös-tengeren zajló konfliktusba, és védelmet nyújtanak a kereskedelmi hajóknak a jemeni húszi lázadók támadásaival szemben. Az EUNAVFOR Aspides (görögül: pajzs) fedőnéven futó misszióhoz nemrég csatlakozott a német Hessen fregatt is, ami Afrika megkerülésével érte el vasárnap Jemen partjait.
A Hessen első éles fegyveres bevetése hétfő este történt, miután a fregatt legénysége egy beazonosíthatatlan drónra lett figyelmes a hajó felett. A Hessen legénysége az észlelést követően nyomban körkérdést intézett minden, a környéken tartózkodó szövetséges hajó felé, hogy megtudják, kihez tartozik a harci eszköz. A németek 10 percig várták válaszra, majd a drón lelövése mellett döntöttek. A hadihajó két rakétát indított el a célpont irányába, a légvédelmi fegyverek azonban technikai okok miatt nem találták el a drónt és a tengerbe zuhantak.
Mint utólag kiderült, a németnek nagy mázlijuk volt, mivel a célba vett eszköz egy amerikai MQ-9 Reaper drón volt, amelynek darabja 30 millió euróba kerül. Sajtóértesülések szerint a németek azért hihették ellenségesnek a szövetséges járművet, mert az amerikai drón nem közvetlenül a Vörös-tengeri hadműveletben vett részt, hanem egy be nem jelentett küldetést hajtott végre.
Boris Pistorius védelmi miniszter elmondta, hogy a „Hessen” nevű fregatt, amely a hétvégén érkezett a térségbe egy uniós misszió részeként, amelynek célja a nemzetközi hajózás védelme a jemeni lázadók támadásaival szemben, tüzet nyitott, miután az ismeretlen drón azonosítására tett erőfeszítések „sikertelenek voltak”.
Michael Stempfle, a minisztérium szóvivője elmondta: „az ügy akkor oldódott meg, amikor kiderült, hogy nem ellenséges drónról van szó, ami csak utólag vált világossá”.
A Hessen hadihajó egyébként egy 143 méter hosszú fregatt, amit direkt a tenger ellenőrzésére fejlesztettek ki. Radarjaival több száz kilométerre is figyelni tudja a tengert, és profi légielhárító rakétákkal van felszerelve. Ezek hatótávolsága több mint 160 kilométer.
Az Irán által támogatott húszik a Vörös-tengeren közlekedő − szerintük Izrael felé tartó vagy Izraelt védő − kereskedelmi és hadihajókat támadják rendszeresen, mióta Izrael októberben hadműveletet indított a Gázai övezetet uraló Hamász iszlamista terrorszervezet ellen. A jemeni lázadók támadásai miatt több tengeri szállítmányozási vállalat is elkerüli ezt a fontos hajózási útvonalat. November óta Jemen partjai előtt több görög kereskedelmi hajót is támadások értek, amelyek során ugyan keletkeztek károk, de nem voltak áldozatok.