KÜLFÖLD

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.02.15.

Államügyész: Biden szellemileg alkalmatlan, le kell váltani

Az amerikai elnök szellemi hanyatlása egyre nyilvánvalóbb.

Patrick Morrisey, Nyugat-Virginia állam főügyésze felszólította Kamala Harris amerikai alelnököt, hogy a 25. alkotmánykiegészítés alapján nyilvánítsa fizikailag alkalmatlanná és váltsa le Joe Bident. Az államügyész érvelése szerint Biden az elmúlt hónapokban többször is összekeverte a világ vezetőit és politikai személyiségeket, zavartan téblábolt nyilvános rendezvényeken, és alapvető kérdésekről sem tudott összefüggően beszélni, tehát a kognitív hanyatlása nyilvánvaló - írja a Fox News amerikai hírtelevízió online kiadása.

Államügyész: Biden szellemileg alkalmatlan, le kell váltani

„Biden elnök kognitív hanyatlása nagyon aggasztja az amerikaiakat, különösen ezekben az időkben, amikor nemzetünk válságról válságra néz szembe itthon és külföldön egyaránt"

- fogalmazott nyílt levelében Morrisey, aki hozzátette, hogy az Egyesült Államoknak egy olyan elnökre van szüksége, aki minden tekintetben alkalmas a feladatai ellátására.

Az államügyész Biden eltávolítása melletti érvként hozta fel továbbá azt a múlt héten megjelent igazságügyi minisztériumi jelentést, ami "idős, rossz memóriájú és szellemileg korlátolt" embernek minősítette az elnököt.

 A dokumentum állításaira reagálva Biden hevesen tagadta a mentális és fizikai egészségével kapcsolatos aggodalmakat. “Idős ember vagyok, de tudom, mit csinálok” – erősködött az elnök egy múlt heti sajtótájékoztatón.

A szellemileg látványosan hanyatló amerikai elnök kora egyébként komoly aggodalmat okoz a választók körében is. Az ABC News/Ipsos hétfőn közzétett felmérése szerint az amerikai választók 86 százaléka úgy véli, hogy Biden túl idős ahhoz, hogy még egy cikluson át tölthesse be hivatalát.

A 25. alkotmánykiegészítés az amerikai elnök utódlásáról rendelkezik olyan rendkívüli esetekben, ha a kormányfő lemond, meghal, vagy bármilyen okból kifolyólag cselekvésképtelenné válik. A törvényt John. F. Kennedy elnök meggyilkolása után fogadta el a Szenátus 1965-ben.

A kiegészítés alkalmazása rendkívül körülményes, különösen akkor, ha az elnököt alkalmatlannak kell nyilvánítani. Erről a 4. szakasz rendelkezik, mely szerint az elnök alkalmatlanságát az alelnök, a végrehajtó miniszterek többsége, vagy egy, a Kongresszus által kinevezett felülvizsgálati testület állapíthatja meg. Ha ez megtörténik, a Kongresszus mindkét házának kétharmados többséggel kell megszavaznia ezt.

A 4. szakasz alapján még sosem nyilvánítottak alkalmatlannak elnököt. Ehhez legközelebb Ronald Reagen került, amikor 1981 márciusában meglőtték és életmentő műtéten esett át. A kabinet tagjai ekkor előkészítette az alkalmatlanná nyilvánításhoz szükséges papírmunkát, de végül soha nem írták alá.

Az államügyész felszólítása kapcsán mindenképp fontos felidézni, hogy a Wall Street Journalnak adott, hétfőn megjelent interjújában Kamala Harris kijelentette, hogy “kész a szolgálatra” és szükség esetén leváltani Bident, hozzátéve, hogy senkit sem kell meggyőznie arról, hogy képes az ország vezetésére.

Egyre nagyobb a botrány a Joe Biden mentális képességeit is vitató jelentés miatt. A Fehér Ház az Egyesült Államok főügyészét hibáztatja, amiért engedélyezte, hogy a héten megjelent elemzésben az amerikai elnök emlékezőképességét megkérdőjelező kijelentések is szerepeljenek. Donald Trump szerint felháborító, hogy Joe Bident a memóriazavarára hivatkozva nem akarják bíróság elé állítani.

A héten került nyilvánosságra a Joe Biden otthonában jogtalanul tárolt, titkosított dokumentumokról szóló jelentés. Az elemzésből az is kiderül, hogy az amerikai elnök súlyos emlékezetkiesésekkel küzd.

Nagy botrányt kavart, hogy a vizsgálatot vezető ügyész indoklása szerint az elnök éppen azért nem elszámoltatható a nemzetbiztonságra érzékeny dokumentumok visszatartása miatt, mert a bíróságon egy szimpátiát ébresztő, jószándékú, memóriazavaros öregemberként tűnne fel.

„Mint tudják, én győztem meg Szíszi mexikói elnököt, hogy nyisson humanitárius folyosót Gázába” – mondta az egyiptomi elnököt mexikóinak nevező Joe Biden percekkel azután, hogy újságíróknak azt állította: nincs baj az emlékezőképességével.

Sokan aggasztónak találják, hogy a világ legerősebb hatalmának élén egy láthatóan csökkent képességű idős ember áll.

„Egy bizonyos kor felett az ember már nem tud olyan koncentrált lenni, az elnöki pozíció pedig rengeteg kötelezettséggel jár és sok figyelmet igényel” – mondta egy atlantai férfi.

Az elnök a kínos csütörtöki megszólalása óta nem nyilatkozott az ügyben. Sajtóhírek szerint a Fehér Ház az Egyesült Államok főügyészét hibáztatja, amiért engedélyezte, hogy a jelentésben az elnök mentális állapotára vonatkozó kijelentések is szerepeljenek.

De nemcsak az elnöki irodának van problémája a jelentéssel. Donald Trump korábbi amerikai elnök szerint felháborító, hogy vele ellentétben Joe Bident nem akarják felelősségre vonni.

„Vele ellentétben nekem jogomban állt magamnál tartani a minősített iratokat. De tudják, mit?

Ha választhatnék, inkább állnék bíróság elé, mint hogy ne tartsanak beszámíthatónak”

– mondta Donald Trump, aki szerint az ügy rámutat az amerikai igazságszolgáltatást átszövő korrupcióra.

Az Egyesült Államok legfelsőbb bírósága májusban tervezi tárgyalni Donald Trump ügyét. A korábbi elnök azzal érvel, hogy az úgynevezett elnöki nyilvántartási törvény védelme alatt áll, így a hivatali ideje alatt keletkezett dokumentumok az ő tulajdonát képezik, ezért nem köteles azokat visszaszolgáltatni.

„Biden elnök gyakran mond olyan történeteket, amelyeket kiszínez, vagy akár teljességgel kitalál, ám ezek a kitalációk rohamosan szaporodnak” – kezdte Joe Biden amerikai elnök mentális állapotát firtató cikkét a The Washington Times amerikai napilap. A portál mentálhigiénés szakértőket kérdezett arról, hogy a hamis emlékek, vagy politikai célra kialakított történetek mennyire a zavarodottság jelei, amely olyan neurológiai betegségekhez is kapcsolódhat, mint a demencia.

President Biden Delivers Remarks On Economic Growth, Jobs, And Deficit Reduction
A kórtörténete alapján Joe Biden demenciában szenved

"A zavarodottság leginkább a demencia okozta memóriavesztéssel hozható összefüggésbe. Megpróbálsz elmesélni egy történetet, de az agyad nem emlékszik mindenre, ezért azzal védekezik, hogy kitalál dolgokat"

 – fogalmazott Tanveer Ahmed pszichiáter, aki ugyan nem vizsgálta meg az elnököt, ám szerinte az általa mutatott zavarodottság jelei egyértelműek. Ezzel Ahmeddel Carole Lieberman igazságügyi pszichiáter is egyetértett.

 

A Washington Times külön emlékeztetett arra, hogy Biden korábban Milwaukee-ban tartott beszédében korábban megcáfolt történetekkel szórakoztatta a hallgatóságot, többek között nagyapja pontatlan haláláról, egy Amtrak-kalauzzal folytatott beszélgetésről, apja taníttatásáról és egy pittsburghi híd összeomlásáról. Sőt a Hawaii szigetét sújtó tűzvész kapcsán maga is elmesélt egy történetet, amelyben a házuk csaknem leégett. Ám az akkori médiajelentések szerint az eset valójában egy kisebb konyhai tűz volt, amelyet mintegy húsz perc alatt sikerült megfékezni.

Lieberman szerint Biden nem veszi észre, hogy egyes történeteit már megcáfolták, máskülönben már nem mesélné őket. Mint fogalmazott, 

"mindez a zavarodottság jele. Nem működik az agyának azon része, amely leállítaná őt, így meg van győződve arról, hogy ezek a történetek igazak."

 

Cikkében a Times arra is rámutatott, hogy a zavarodottsággal hamis emlékek jönnek létre az agyban, amelyek valótlan történetekhez vezetnek. Az érintettek nem próbálják megtéveszteni az embereket, hanem őszintén hiszik, hogy történeteik pontosak. Nem ismert, hogy mennyien szenvednek ettől a betegségtől, de a rendellenesség gyakoribb az időseknél és a poszttraumás stresszben, alváshiányban, vagy agysérülésben szenvedőknél.

"Ismerjük az elnök kórtörténetét, amelyben érrendszeri betegségek is szerepelnek. Biden számtalan kognitív hibát követ már el, mindezek alapján nagy a valószínűsége annak, hogy szív- és érrendszeri okokra visszavezethető demenciában szenved, és ennek részeként a zavarodottság fedezheti a memóriavesztését"

Szakértők szerint az elnök általa mutatott zavarodottság jelei egyértelműek

Az Economist és a YouGov múlt havi közvélemény-kutatásában a független szavazók – akik gyakran valójában eldöntik a választásokat –45 százaléka vélte úgy, hogy Biden egészségi állapota és kora súlyosan korlátozza a munkára való alkalmasságát.

De már nem csak a republikánusok és a függetlenek vélekednek így, a minnesotai demokrata Dean Phillips képviselő szerint Biden túl idős az elnöki munka ellátására.

A Fehér Ház nem reagált érdemben az elnök mentális egészségét firtató vádakra, jellemzően az orvosi vizsgálatának az eredményére hívják fel a sajtó figyelmét, amely nem tartalmaz mentális vizsgálatot, vagy azzal zárják rövidre a kérdést, hogy az elnök jól van. Mindeközben a politikus rendszeresen tudatja a sajtóval, hogy egészséges, és minden nap edz. Hivatalosan a reggeli edzése miatt kezdődnek a szokásosnál később a programjai, ám kritikusai szerint egészségügyi állapota miatt.

Sem kiköpni, sem lenyelni nem tudja az amerikai mainstream média azt a nyilvánosságra került rejtett kamerás felvételt, amelyen Charlie Kraiger, a Fehér Ház kiberbiztonsági vezetője beszél az elnöki hivatal legérzékenyebb belső ügyeiről. A vírusszerűen terjedő videót egy keményvonalas jobboldali "gerillaújságíró", James O'Keefe készítette, aki magát egy homoszexuális fiatalembernek kiadva hívta el randizni Joe Biden közvetlen hivatali beosztottját, majd egy romantikus vacsora keretében szenzitív információkat húzott ki belőle. 

 

A több tízmillió megtekintésnél járó rejtett kamerás felvételen Kraiger többek közt elárulta, hogy az egész Fehér Házat aggasztja Joe Biden amerikai elnök romló kognitív állapota, és az alelnöke, Kamala Harris népszerűtlensége. Mint fogalmazott, ezekkel a problémákkal mindenki tisztában van az elnöki hivatalban, nyilvánosan azonban nem beszélhetnek róla, mert azzal rontanák az kormányfő újraválasztási esélyeit.

 

"Biden lassul, és szerintem meg kéne szabadulni tőle. Sokan nagyon aggódnak az állapota miatt, de a modern kori történelemben még soha nem fordult elő, hogy nem indítottak második ciklusra egy hivatalban lévő elnököt"

- fogalmazott Biden szellemi leépülése kapcsán Kraiger, aki lényegében beismerte, hogy a Demokrata Párt a nyilvánvaló egészségügyi problémák ellenére is a hivatalban lévő elnököt fogja indítani az idén novemberben esedékes elnökválasztáson.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek