KÜLFÖLD

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.01.26.

Háborús pszichózis: Ukrajna miatt lemondott a kedvenc csokijáról a svéd király

Az uralkodó fájó szívvel intett búcsút az édességnek.

XVI. Károly Gusztáv svéd király felbontotta a skandináv országokban rendkívül népszerű Marabou csokoládémárkával kötött beszállítói szerződését - írja a svéd Sveriges közszolgálati hírcsatorna. A királyi udvar azzal indokolta a döntést, hogy a márkát tulajdonló Mondelez édességgyártó multi tavaly nyáron felkerült az ukrán kormány által jegyzett "nemzetközi háborús szponzorok" listájára. Bennfentes információk szerint Gusztáv király azért csak most - és nem közvetlenül a ukrán listázás után - bontott szerződést a vállalattal, mert rajong a Marabou csokoládéért, és nehezen mondott le róla.

Háborús pszichózis: Ukrajna miatt lemondott a kedvenc csokijáról a svéd király

"A svéd királyi udvar és az említett cég már semmilyen kapcsolatban nem áll egymással. Egy átfogó értékelést követően úgy döntöttünk, hogy felmondjuk a céggel kötött beszállítói szerződést”

 - olvasható az uralkodó TT hírügynökségnek küldött közleményében.

Az ukrán állami korrupcióellenes ügyészség (NAZK) még tavaly májusban nyilvánította háborús szponzornak a Mondelezt. A hatóság érvelése szerint az amerikai éddeséggyártó multi azért érdemelte ki az "elismert", mert más nemzetközi vállalatokkal ellentétben nem hagyták el Oroszországot. Az ukránok szerint a Mondelez 339 millió dolláros profitot tett zsebre 2022-ben, amely után több mint 61 millió dollár adót fizettek be az orosz kormányzatnak, amivel hozzájárult a háború finanszírozásához.

Közvetlenül az ukrán hatóságok döntése után a skandináv országokban széleskörű bojkottot hirdettek a Mondelez termékeivel szemben. Többek közt különböző utazási szolgáltatók, a SAS és a Norwegian Air légitársaság, a svéd vasút, a Strawberry szállodalánc, az Elkjop kiskereskedelmi vállalat, a Fjord Line hajózási csoport és a Norvég Labdarúgó Szövetség is bejelentette, hogy felhagy az amerikai multi termékeinek értékesítésével.

A Marabou márkát egyébként Norvégiában alapították, és csak az első világháború után költözött Svédországba, majd az 50-es és 60-es években az ország legnépszerűbb csokoládémárkájává vált. A Mondelez jogelődje, a Kraft Food 1993-ban vásárolta meg a céget.

Szakértők szerint az ukrán kormány vállalati "halállistát" Kijev arra használja, hogy reputációs károkat okozzon az Oroszországban jelentős üzleti érdekeltséggel rendelkező kiválasztott vállalatoknak. A listán jelenleg közel 50 nemzetközi márka, köztük a PepsiCo, a Nestle, a Mars, az Unilever, a Xiaomi, a Bacardi, a Leroy Merlin, a Procter & Gamble, az Yves Rocher és az Alibaba (az AliExpress tulajdonosa) található meg. Az OTP Bankot a magyar kormány politikai nyomására sikerült levetetni a listáról.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek