kulcsár edina
Az Északi Áramlat 1. és 2. gázvezeték felrobbantásának hátterében valószínűleg a legjobban őrzött német államtitok áll.
„Az igazság, amit tudnunk kell, Berlinben rejlik. És ennek az igazságnak napvilágot kell látnia” – mondja Hans-Christof von Sponeck, aki korábban ENSZ-főtitkár-helyettesként és az ENSZ humanitárius koordinátoraként szolgált Irakban. A Berliner Zeitungnak adott interjúban von Sponeck kijelenti: Az Északi Áramlat vezetékek elleni támadás megsértette a német szuverenitást.
„A szabotázzsal Németország azt az üzenetet kapta: alapjáig rázhatunk meg benneteket.”
A következmények súlyosak: „Országunknak magas energiaköltségei vannak, ezért egyre több polgár szegényedik el” – mondja von Sponeck. Végül, de nem utolsósorban a balti-tengeri csővezetékek megsemmisítése nem kevesebb, hanem inkább nagyobb függőséget eredményezett a külföldi energiaszolgáltatóktól.
„Az egyetlen különbség az, hogy már nem Oroszországból importálják a földgázt, hanem az USA-ból és a Közel-Keletről drágább és környezetkárosító cseppfolyósított földgázt.
A Ripost is többször írt arról, hogy számos elmélet létezik a robbanások hátterére, amelyek 2022. szeptember 26-án lehetetlenné tették a gázszállítást Oroszországból. Az amerikai Pulitzer-díjas Seymour Hersh részletes elemzésében az USA-t nevezte meg támadónak. A német szövetségi kormány azt az értesülést is vizsgálja, hogy a műveletet több ukrán hajtotta végre a Lengyelországból induló „Andromeda” vitorlásról.
A lengyel ügyészek tavaly azt mondták, nem volt bizonyíték arra, hogy Lengyelországot a szabotázs központjaként használták volna.
A múlt hónapban, hivatalba lépésének napján Donald Tusk, Lengyelország új miniszterelnöke menesztette mind a négy titkosszolgálat vezetőjét, köztük azokat is, akik részt vettek az Északi Áramlat gázvezetékek felrobbantásának vizsgálatában.
A The Wall Street Journal című amerikai lap az ügyön dolgozó európai nyomozókra hivatkozva a hónap elején arról számolt be, hogy lengyel tisztviselők ellenálltak, és nem működtek együtt a vizsgálatban, továbbá nem hozták nyilvánosságra a potenciálisan kulcsfontosságú bizonyítékokat - írja a hirado.hu.
A nyomozásnak eddig nem sikerült megállapítania, hogy ki a felelős a gázvezeték felrobbantásáért.