tóth gabi
A székesegyházban 2019. április 15-én csaptak fel a lángok, elpusztítva a tetőzetet és a huszártornyot.
Visszakerült a kereszt a 2019-es tűzben súlyosan megrongálódott párizsi Notre-Dame székesegyház újjáépített huszártornyára. A közel egytonnás keresztet két nappal azelőtt helyezték vissza, hogy Emmanuel Macron francia elnök látogatást tett az építkezésen, és napra pontosan egy évvel azelőtt, hogy a gótikus építészet remekműveként számon tartott katedrális újranyitja kapuit.
A keresztet egy daru emelte a levegőbe, és arról szerelték fel a huszártorony tetejére. Az egész procedúra nagyjából egy óráig tartott, a műveletben részvevő munkások közül pedig többen is könnyekig hatódtak, miután a kereszt a helyére került. A francia lapok beszámolói szerint a huszártorony fokozatos újbóli megjelenése az égen jelzi a párizsiak számára a munkálatok előrehaladását.
A huszártorony földfelszínhez viszonyított magassága 96 méter lesz, pont mint 2019-ben összeomlott toronyé, és ugyanolyan anyagokból készül, mint az eredeti: a szerkezete tölgyfából (220 tonna), a borítása és a díszítése pedig ólomból (140 tonna), a csúcsát egy korona, egy kakas és egy kereszt díszíti. A kakas pénteken még nem volt látható a kereszt tetején, mivel a hagyományoknak megfelelően először megáldják, mielőtt a helyére tennék.
Emmanuel Macron francia elnök a székesegyházban tett hétvégi látogatása során arról beszélt, hogy katedrális egy év múlva, december 8-án nyithatja meg újra kapit. Az államfő elárulta, hogy a megnyitóra meghívják a pápát, valamint bejelentette a Notre Dame Múzeum megalapítását. A francia elnök tisztelgett Jean-Louis Georgelin tábornok előtt is, aki augusztusi haláláig felügyelte a helyreállítási munkálatokat. A nevét belevésték az új torony egyik gerendájába.
Rima Abdul-Malak francia kulturális miniszter egy korábbi interjúban elárulta, hogy bár a székesegyház kinyit jövőre, ez nem azt jelenti, hogy 100 százalékosan kész is lesz. A tervek szerint még 2025-ben is folynak majd felújítási munkálatok.
A párizsi Notre-Dame 2019. április 15-én, néhány perccel 19:00 óra előtt kapott lángra. A tűzvészben teljesen elpusztult a tetőszerkezet és a huszártorony. A katedrális műkincseit időben sikerült kimenteni az épületből, ezekben nem keletkezett kár. Hosszas nyomozás után a francia bűnügyi rendőrség arra a következtetésre jutott, hogy a tüzet feltehetően rövidzárlat okozta.
A székesegyház renoválását parázs vita előzte meg, de az illetékes hatóságok végül úgy döntöttek, hogy székesegyházat eredeti formájában állítják helyre. A munkálatok 2022-ben kezdődött, miután két évig tartott, hogy a műemlék elég stabil és biztonságos legyen ahhoz, hogy a mesteremberek elkezdhessék az újjáépítést.