kulcsár edina
A Munkácsi II. Rákóczi Ferenc Középiskola élet-halál harcot folytat az erőszakos ukránosítással szemben. Most fontos győzelem született!
Korábban már írtunk arról, hogy a Munkácsi II. Rákóczi Ferenc Középiskola élet-halál harcot folytat az ukránosítással szemben. A munkácsi magyarság körében hatalmas felháborodást váltott ki az a hír, hogy az iskola régi igazgatóját eltávolították posztjáról és ukrán igazgatót tettek az intézmény élére, akinek az első lépése volt minden magyar nemzeti jelkép betiltása. A régi igazgató bíróságra vitte ügyét, amiben elsőfokon neki adott igazat az ukrán bíróság. A döntés után visszahelyezték, majd újra leváltották.
Hosszú ideje húzódott már Schink István korábbi iskolaigazgató pere a bíróságon. Az elsőfokú döntést követően most a másodfokú bíróság is a régi igazgatónak adott igazat, akit visszahelyeztek az iskola élére. Schink István 17 éve vezette az iskolát, nagy tiszteletnek örvend mind a diákok és szüleik, mind a tantestület tagjai körében. Schink István ma, Szent Luca napján vette fel újra a munkát az iskolában, amit mindenki hatalmas megkönnyebbüléssel és örömmel fogadott. Az iskola tanára lapunknak elmondta, hogy az ukrán igazgató visszament oda, ahonnan jött, ismét a munkácsi óvodát vezeti. A gyerekek és a helyi magyar közösség is hatalmas boldogsággal fogadta a jó hírt.
Az ukrán városvezetés egy magyarul nem tudó, a magyar kultúrát nem ismerő, teljesen idegen korábbi óvodavezetőt tett meg az iskola új igazgatójának, aki a tanévnyitón betiltotta a magyar zászlót és a magyar Himnusz éneklését. Erre a tanárok és a diákok gyertyagyújtással válaszoltak. Az új igazgató egy teljesen ukrán osztályt is el akart indítani, emellett pedig az órarend átszervezésével akarta elérni a magyar tanárok óraszámának és státuszának csökkentését. Az új vezetés a tanmenet átszervezése során "véletlenül kifelejtette" a magyar nép története című tantárgyat, és ez olyan nagy felháborodást váltott ki, hogy a vezetés végül visszakozott. A tanárok elnyomásról és erőszakos ukránosításról beszélnek, véleményük szerint még a sztálini, hruscsovi, brezsnyevi időszakban sem voltak ilyen törekvések, hogy a magyar iskolákat megszüntessék. Az erőszakos törekvést még a helyi ukrán lakosság sem támogatja, sokan szimpatizálnak a magyarokkal.