tóth gabi
Kínában egyre több a tüdőgyulladásos megbetegedés, több ország már Covid-szerű intézkedéseket vezetett be miatta.
Az egészségügyi szakértők megkongatták a vészharangot: a Kínából terjedő tüdőgyulladásos megbetegedés miatt Covid-forgatókönyvek léptek életbe. Az Egyesült Királyságban, és más országokban, például a szomszédos Indiában jelenleg magas riasztási szintek vannak érvényben, éppen azért, hogy elkerülhessék a koronavírus 2019-es kitöréséhez hasonló világjárványt.
A légúti megbetegedések számának nagy megugrása megroppantotta Kínát, a pekingi kórházak túlterheltek, már a sürgősségi esetek ellátására is 24 órát kell várni. Egyes indiai államok most készítik elő saját egészségügyi szolgálataikat, hogy felkészüljenek a vírusra. A felkészültség szükséges, az egészségügyi szakértők szerint ugyanis az új vírus gyorsan terjed és hamarosan elérheti az Egyesült Királyságot és Európa más országait is - írta a Daily Star.
A most „sétáló tüdőgyulladásnak” nevezett vírus Kína egyes részeit már letarolta és térdre kényszerítette az egészségügyi szolgálatot. A főként gyermekek körében terjedő, tüdőgyulladást okozó fertőzés kórokozója a Mycoplasma pneumoniae, amely mellett terjed az influenzavírus, az óriássejtes tüdőmegbetegedés és a Covid-19-et okozó koronavírus is.
A mycoplasma pneumoniae egy baktériumokhoz mérten is kisméretű kórokozó, mely a Mollicutes baktériumok osztályába tartozik. Az ilyen típusú baktériumokat a sejtfal hiánya jellemzi, ez a tulajdonság pedig rezisztenssé teszi a kórokozót számos antibakteriális szerrel szemben. A kórokozó bárkit megfertőzhet, azonban gyermekek és fiatal felnőttek körében a leggyakoribb az előfordulása. A betegség cseppfertőzés útján terjed, általában szükséges hozzá közeli és hosszabb ideig tartó kontaktus fertőzött személlyel. A fertőzés ezért leginkább iskolákban, óvodákban, családi körben és munkahelyeken terjed. A fertőzőképes időszak általában legfeljebb 10 nap.