kulcsár edina
Ez a fajta méhen kívüli terhesség olyan ritka, hogy világszerte az esetek 1%-ba tartozik csak.
Újabb fejlemények láttak napvilágot annak a nőnek az esetében, aki hasi görcsökkel és puffadási panaszokkal ment orvoshoz, ám kiderült, 23 hetes terhes. A sokkot mégsem ez okozta hanem az, hogy a baba a 37 éves nő belében fejlődik, nem pedig a méhében. Az esetek többségében a méhen kívüli terhesség úgy jön létre, hogy a megtermékenyített petesejt nem jut el magáig a méhig, elakad a petevezetékben, és ott kezd el "nőni". Ez sajnos ráadásul nem csak a babára nézve veszélyes (mivel nem tud kellően fejlődni), hanem az anyuka egészségét is veszélyezteti. Az pedig, hogy egy másik női szervben alakuljon ki, rendkívül ritka.
A 37 éves nő 10 napig küzdött otthon gyomorgörcsökkel mire végre rávette magát, hogy kivizsgáltassa magát. Az orvosok ott már ránézésre is azt állapították meg a fizikai vizsgálatok során, hogy várandós, és ezt a hasi ultrahang később be is bizonyította. A probléma csupán az, hogy a nő két normális méhen belüli terhességével ellentétben a 23 hetes magzat most a hasüregben helyezkedett el.
Ez a fajta méhen kívüli várandósság olyan ritka, hogy világszerte az esetek egy százalékát érinti csak. A veszélyt ráadásul abban rejti, hogy a baba növekedése kihatással van más, létfontosságú szervre is. Ezek mellett ráadásul az is ritka, hogy egy ilyen állapotos nő eljut terhességének 20. hetéig.
Mivel a vizsgált nő és a baba élete egy esetleges bevérzés miatt veszélybe került, átszállították őt egy speciális kórházba. Végül 29 hetes terhesen mindenki megdöbbenésére világra hozta gyermekét, miután az orvosok vágást ejtettek az alhasán laparotómiával. A kicsi ezt követően az újszülöttek intenzív osztályára került. Az anyuka a szülést követően 25 nappal elhagyhatta a kórházat. Gyermekét ezt követően csak két hónappal később vihette haza, de végül hazavihette – írja a TheSun.