kulcsár edina
A halálos betegség Amerikában ütötte fel a fejét.
Emberre is veszélyes lehet a szarvasféléket fertőző "zombikór", azaz tudományos nevén a CWD (Central Wasting Disease) betegség - figyelmeztetett az amerikai járványügyi és betegségmegelőzési központ (CDC), miután az USA középnyugati részén több elpusztult szarvasban is azonosították a betegséget.
A CWD testnedvek révén fertőz, és a szarvasokat, a jávorszarvasokat, a rénszarvasokat és a vapitiket is képes megtámadni. A betegség először koordinációs problémákat és viselkedészavart okoz, majd előrehaladott állapotában az állatok úgy viselkednek tőle, mint a zombik: nyáladzani kezdenek, fülüket lehajtják, mozdulatlanná válnak, és nem reagálnak a külvilág ingereire, végül pedig elpusztulnak. A fertőzött állatok nem mutatnak félelmet, akár rá is támadhatnak az emberre, ráadásul a húsuk hőkezelés után is fertőzött marad.
A CWD a kergemarhakórhoz hasonlóan egy prionbetegség, ami nagyon leegyszerűsítve azt jelenti, hogy a terjedéséért egy hibás szerkezetű, önmagát sokszorosító fehérje a felelős. A szervezetbe jutva a CWD prionja a normális térszerkezetű fehérjéket a maga képére formálja, ami szivacsszerű elváltozást okoz a szarvas agyában. Ennek következtében változik meg az állat viselkedése, és kezd zombiként viselkedni.
A CWD-t először az 1960-as években fedezték fel egy fogságban tartott szarvasnál. Fertőzést embereknél egyelőre nem mutattak ki, de a kutatók elképzelhetőnek tartják, hogy a kórokozó képes más fajokra is átterjedni. A betegség ellen vakcinát még nem fejlesztettek ki. Korábban a CWD-t Kanadában, Norvégiában, Finnországban, Svédországban és Dél-Koreában is kimutatták szarvasoknál.
A CWD-vel fertőzött szarvasokat most a Yellowstone Nemzeti Parkban, azon belül is a Yellowstone-tó közelében azonosították. Az állatokat eredetileg márciusban fogták be a wyomingi Codyban, majd GPS-jeladóval ellátott nyakörvet tettek rájuk, így sikerült beazonosítani az elpusztult példányokat. Az adatok szerint a szarvasok október közepén pusztult el.
- olvasható az amerikai járványügyi és betegségmegelőzési központ közleményében, melyben kijelenték, hogy a kutatók tovább vizsgálják a betegség természetét, illetve azt, hogy mennyiben érintheti az embereket, emellett igyekeznek azonosítani a fertőzés lehetséges forrásait is.
Bár dokumentált emberi CWD-fertőzés még soha nem fordult elő, Michael Osterholm, a Minnesotai Egyetem járványkutatója korábban arra figyelmeztetett, hogy ez bármikor megtörténhet. Sőt, a szakértő azt sem tartja kizártnak, hogy az tömeges megbetegedések is történhetnek következő években. A Minnesotai Egyetem kísérletei ugyanis azt bizonyították, hogy a kór egereket is képes megtámadni, így lehetségesnek ítélik a más fajok közötti fertőzéseket is.