kulcsár edina
A hírszerzés szerint kormányzati épületek ellen terveznek merényleteket.
A brit biztonsági szolgálatok hajtóvadászatot indítottak hat regisztrált terrorista ellen, akik az illegális migránsok közé vegyülve szivárogtak be Nagy-Britanniába - jelentette hírszerzési forrásokra hivatkozva a The Express hírportál.
A brit titkosszolgálati iroda, azaz közismertebb nevén az MI6 szerint a keresettet terroristák szíriai származásúak, a hónap elején indultak el Európába a Közel-Keletről, és az elmúlt napokban - Franciaországból - egy csónakon juttattak be az Egyesült Királyságba. Állítólag mindannyian kapcsolatban állnak olyan terrorszervezetekkel, mint az Iszlám Állam és az Al-Kaida, a migráció kapcsán felmerülő költségeiket pedig az iráni rezsim finanszírozta.
- jelentette egy neve elhallgatását kérő titkosszolgálati tisztségviselő az Express hírportálnak.
A lap külön megjegyzi, hogy a hat dzsihadista érkezésével 25-re nő azoknak a terroristagyanús személyeknek a száma, akik úgynevezett migránskishajókkal jutottak el Nagy-Britanniába ebben az évben.
A terroristák beszivárgása kapcsán fontos elmondani, hogy az illegális bevándorlók évek óta csónakokkal próbálnak átkelni Nagy-Britanniába az észak-francia kikötőváros, Calais térségéből. A Politico hírportál a napokban arról számolt be, hogy 2018 januárja és 2023 augusztusa között 3500 csónakon 111 ezer embert ért partot a szigetországban. Ugyanebben az időszakban pedig a francia hatóságok 3400 csónak és így 81 ezer ember átkelését akadályozták meg a csatornán.
Franciaország 2018 óta próbálja rendszeres járőrözéssel segíteni a brit hatóságok azon törekvését, hogy megakadályozzák a szigetországba irányuló illegális migrációt. Márciusban a brit kormány több mint 500 millió font (21,55 milliárd forint) folyósítására tett ígéretet a francia félnek, hogy ne engedjék elindulni vagy állítsák meg a migránshajókat.
A konzervatív brit kormány a törvények szigorításával akarja visszaszorítani az illegális bevándorlást. Az illegálisan érkezőket ezentúl azonnal őrizetbe vennék és a lehető leghamarabb kiutasítanák az országból. A kiutasítottak pedig a későbbiekben - személyes helyzetüktől függetlenül - már nem is folyamodhatnának majd menedékjogért Nagy-Britanniában.