kulcsár edina
Súlyos majomprobléma nehezíti az állam- és kormányfők indiai találkozóját.
Majomhangokat utánzó emberekkel és kartonbábukkal próbálják majd távol tartani a portyázó hulmán majmokat a jövő héten, szeptember 9. és 10. között Újdelhiben tartandó G20-csúcstalálkozó szervezői.
A nagyjából 30 milliós népességű, Újdelhit is magában foglaló Delhi fővárosi területen jelentős tereprendezési munkálatokba fogtak azután, hogy India tavaly átvette a húsz legjobban fejlett gazdaságot tömörítő országcsoport, a G20 elnökségét. A rendőrség már előkészítette a főváros központjának csaknem teljes lezárását szeptember 9-re és 10-re, az üzletek pedig nem nyithatnak ki a környéken a találkozó ideje alatt.
A világ vezetőinek fogadására az újdelhi városi tanács több mint 30 embert vett fel azzal a céllal, hogy kiképzett „majomemberként” szakszerűen utánozzák a környéken rendszeresen randalírozó hulmán majmok agresszív kiabálását, hogy ezzel elriasszák az állatokat a csúcstalálkozó környékéről. A városvezetésnek komoly fejfájást okozott, hogy az izgatott majomhordák esetleg megrohamozhatják az állam- és kormányfőket szállító konvojokat, ezért állati hangon üvöltő "majomemberekkel" kívánják elkerülni kellemetlen incidenseket.
-fogalmazott egy indiai tisztségviselő az AFP francia hírügynökségnek
Bár Indiában szent állatként tisztelik a majmokat, a lakott területek környékén élő állatok sok bosszúságot okoznak azzal, hogy rendszeresen kerteket és tetőteraszokat dúlnak fel, sőt olykor még emberekre is rátámadnak, hogy élelmet szerezzenek.
A városvezetés már korábban is különböző trükkökhöz folyamodott, hogy kordában tartsa a majmokat. Egy időben idomított majmokkal járőröztek, de annak a gyakorlatnak egy bírósági döntés vetett véget, miután megállapították, kegyetlen dolog emiatt fogságban tartani az állatokat. A város egyes részein csúzlival és botokkal igyekeznek távol tartani a szemtelenkedő majmokat.
A küzdelmet nehezíti, hogy az állatok kifejezetten gyorsan tanulnak: a hangokat is kiadó, műanyag humánbábu korábban mindössze három napig volt hatásos, azután a felbátorodott majmok darabokra tépték.