tóth gabi
Elegendő bizonyíték gyűlt össze az elnök felelősségre vonásához.
Kevin McCarthy, az amerikai Képviselőház republikánus elnöke legkésőbb vasárnapig bejelenti, hogy zöld utat ad a Joe Biden elleni alkotmányos vádeljárásnak (impeachment) - írta meg jól informált republikánus forrásokra hivatkozta az NBC News hírportál. A lap beszámolója szerint a tervezett eljárás lényegében azoknak kongresszusi vizsgálatoknak a folytatása lenne, melyek jelenleg is az elnök családjához érkezett külföldi pénzek méretét igyekeznek feltárni. Azonban az alkotmányos vádeljárás ezeknél sokkal szélesebb jogkörökkel ruházná fel a Kongresszust, hogy a Bidenék körül kirajzolódó korrupciós hálózat kapcsán megszerezzék a szükséges banki nyilvántartásokat és egyéb dokumentumokat.
- fogalmazott egy hétfő esti sajtótájékozótan Kevin McCarthy. A Fox News hírtelevíziónak nyilatkozva nemrég pedig azt mondta, hogy Biden bizonyíthatóan befolyással üzérkedett - belföldön és külföldön egyaránt-, a szövetségi ügynökségeket pedig arra használta, hogy eltussolja a családja korrupciós ügyeit, és ezeket a botrányokat a lehető legalaposabban ki kell vizsgálni, amihez az impeachment eljárás a legalkalmasabb eszköz.
A Joe Bidenhez köthető korrupciós ügyek miatt több kongresszusi házbizottság is nyomozást folytat. A felügyeleti és elszámoltathatósági bizottság például azt vizsgálja, hogy Biden hozott-e politikai döntéseket pénzért cserébe. Míg a "szövetségi kormány felfegyverzése" nevű albizottság azt próbálja kideríteni, hogy Biden felhasználta-e a szövetségi ügynökségeket a családja korrupciós ügyeinek eltussolására. A vizsgálatok kapcsán az egyik legmegdöbbentőbb hír a közelmúltból, hogy egy nyilvánosságra hozott FBI-jelentés szerint Joe Biden és fia, Hunter Biden 5-5 millió dollár kenőpénzt fogadott el az ukrán Burisma gázipari vállalat tulajdonosától, Mikola Zlocsevszkij oligarchától 2015-ben.
Lényegét tekintve az impeachment eljárás nagyon hasonlít egy bírósági tárgyalásra, mely során a Képviselőház vádat emel, a felsőház, azaz a Szenátus pedig lefolytatja a tárgyalást, és dönt arról, hogy megalapozott-e a vád, tehát felelősségre kell-e vonni az elnököt. Az elnök elmozdításához a Szenátus kétharmadának, azaz legalább 67 szenátornak kell támogatnia az impeachment eljárásban megfogalmazott vádakat. Az ítélet ellen nincs fellebbezési lehetőség.
Az impeachmentről az amerikai alkotmány rendelkezik. Az Egyesült Államok alapító atyái azért foglalták ezt törvénybe, hogy a mindenkori elnököt is felelősségre lehessen vonni, ha hazaárulást, vesztegetést, vagy “magasabb szintű bűncselekményt” követ el.
Ilyen eljárást eddig három elnökkel szemben kezdeményeztek a törvényhozók az amerikai történelem során: 1868-ban Andrew Johnsont, 1999-ben Bill Clintont, 2019-ben és 2021-ben pedig Donald Trumpot próbálták ilyen módon elmozdítani a hatalomból, minden esetben sikertelenül. Trump az egyetlen elnök, akivel szemben két alkalommal indult impeachment. (1974-ben Richard Nixon még a procedúra megindítása előtt lemondott.)