tóth gabi
Kaja Kallas észt miniszterelnök jelesre vizsgázott köpönyegforgatásból.
Az ellenzéki pártok képmutatással vádolják, és lemondásra szólították fel Kaja Kallas észt miniszterelnököt, miután kiderült, hogy a férje teherfuvarozási vállalata aktívan üzletel oroszországi partnercégekkel - írja a Financial Times online kiadása. Helyi véleményformálók szerint az ügy kapcsán az a legbotrányosabb, hogy az Unióban Kallas számít Moszkva egyik legelszántabb kritikusának, és a márciusi parlamenti választásokat megelőzően rendszeresen elítélte az Oroszországgal üzletelő észt cégeket.
A botrányt az Eesti Rahvusringhääling (ERR) hírcsatorna robbantotta ki egy szerdán megjelent oknyomozó cikkel. Az írás szerint a miniszterelnök férje (Arvo Hallik) tulajdonában lévő Stark Logistics vállalat az orosz-ukrán háború kirobbanás óta több mint 17 millió euró értékben bonyolított le fuvarokat oroszországi partnerekkel. Minderről pedig a kormányfőnek is tudnia kellett, mivel a magánvagyonából közel félmillió eurót adott kölcsön a vállalatnak. A lap újságírói szerették volna megkérdezni minderről Kallast is, a miniszterelnök azonban a cikk megjelenéséig nem válaszolt.
A hírre először a Stark Logistics ügyvezető igazgatója reagált egy közleményben, mely szerint a cég „gyakorlatilag leállította az oroszországi szállításokat, de valóban nem szüntette meg teljesen". Emellett azt írták, hogy jelenleg már az utolsó oroszországi fuvarok futnak, és legkésőbb novemberig minden üzleti tevékenységet felfüggesztenek az orosz partnerekkel.
Miután a sajtóban megjelent hírek felrobbantották az észt nyilvánosságot, Kaja Kallas a közösségi oldalán a következőket írta:
Az észt miniszterelnök emellett hozzátette, hogy férje cége a törvényeknek és a szankcióknak megfelelően segít megszüntetni egyik ügyfele oroszországi gyártási tevékenységét.
Ahogy arra számítani lehetett, a kormányfő botránya hatalmas belpolitikai vihart kavart a balti országban. Az ügy súlyosságát jól mutatja, hogy az elsők között maga azt észt köztársasági elnök is megszólalt, aki arra szólította fel Kallast, hogy „tisztázza a dolgokat”, majd döntse el, mi legyen a következő lépés.
Lauri Läänemets észt belügyminiszter azt mondta, hogy a Kallas botránya „különösen nyugtalanító”, mivel a kormány „zéró toleranciát tanúsít minden, Oroszországgal kapcsolatos üzlettel szemben”.
Urmas Reinsalu, az ellenzéki jobbközép Isamaa párt elnöke és korábbi külügyminiszter azt mondta, ha a médiában elhangzott állítások igaznak bizonyulnak, akkor a miniszterelnök álszenten viselkedik.