Létrehozva: 2023.07.26.

Sorra szedi áldozatait a háború legújabb horrorfegyvere, a kazettás bomba

Több NATO-tagállam is nemtetszését fejezte ki a kazettás bombák szállítása miatt, az Egyesült Államok azonban fittyet hányt erre is.

Az Egyesült Államok nemrég úgy döntött, hogy újabb 800 millió dollár értékű katonai segítséget küld Ukrajnába. A csomag az ENSZ-egyezményben tiltott kazettás lőszereket is tartalmaz. A DPICM (dual-purpose improved conventional munition) úgynevezett kazettás lőszer, amely bevetésekor számos további apró robbanóeszközt bocsát ki magából, megsokszorozva a pusztító hatást.

kazettás bomba
Fotó: ANDRE LUIS ALVES / afp

Pár napja a Guardian pedig már arról írt, hogy az Egyesült Államok által leszállított és rendkívül vitatott kazettás bombák már ukrán kézben vannak, és a terepen vetik be őket – ezt John Kirby, a Fehér Ház nemzetbiztonsági szóvivője erősítette meg. Mint kiderült, az amerikai sajtóban arról cikkeznek, hogy az ellentámadás frontvonalában lévő orosz erőket kazettásbomba-támadások érték. A hírek hatására Oroszország sem késlekedett a válaszcsapással, ők is újra bevetették ezt a pusztító fegyvert.

A bombák bevetésének meg is lett az eredménye: Kazettás bombák sebesítették meg a DW német újságíróját, egy orosz tudósítót pedig meg is öltek. 

Megsebesült Jevhen Silko, a Deutsche Welle ukrán operatőre a Donyeck megyei Druzskivkában. A DW híre alapján Silko kollégáival az ukrán fegyveres erők kiképzéséről forgattak riportot, amikor az oroszok kazettás bombákkal szórták meg a tábort. A támadásban meghalt egy ukrán katona is, illetve többen súlyosan megsebesültek.

Az ukrán katonák lőgyakorlatáról forgattunk, amikor robbanásokat hallottunk. A földre feküdtünk, újabb robbanások jöttek, láttuk, hogy többen megsebesülnek. Később az ukrán hadsereg megerősítette, hogy kazettás lőszerekkel támadtak bennünket

- mondta Matthias Berlinger, a DW riportere. Nem sokkal korábban a Meduza közölte, a Zaporizzsja megyei Pjatyihatki közelében életét vesztette Rosztyiszlav Zsuravljov, a RIA Novosztyi hírügynökség haditudósítója, mellette több más sajtómunkatárs megsérült. Az orosz védelmi minisztérium azt állította, az ukránok kazettás bombákkal támadták a régiót.

Gyerekekre különösen veszélyes

A háború egyik legpusztítóbb eszközét már 123 ország betiltotta, mert a visszamaradó robbanófejek ártatlan emberekre, köztük gyermekekre jelentenek életveszélyt a háborút követő években, évtizedekben. Az USA most mégis ezerszámra szállítja az ukránoknak. A kazettás bombák olyan halálos fegyverek, amelyek súlyos veszélyt jelentenek a civil lakosságra és főleg a kisgyerekekre. Ezek a bombák több száz kisebb robbanótestet tartalmaznak, amelyeket a levegőben terítenek szét, nagy területeken okozva pusztítást és halált.

 


 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek