tóth gabi
Jaroslaw Kaczynski kormányfőhelyettes szerint a referendum Lengyelország sorsáról fog dönteni.
A varsói parlament alsóháza pénteken megszavazta, hogy az ősszel esedékes általános választásokkal egy időben népszavazást tartsanak migránsok kötelező befogadásáról. A népszavazást a lengyel kormánykoalíciót vezető Jog és Igazságosság (PiS) párt javasolta azt követően, hogy az uniós tagországok belügyminisztereinek június eleji értekezletén előzetes megállapodást született a migránsok Európai Unión (EU) belüli áthelyezését célzó, kötelező szolidaritási mechanizmusról. Piotr Müller lengyel kormányszóvivő egy korábbi nyilatkozata szerint a népszavazáson az állampolgároknak egy kérdést tennének fel, amely arra vonatkozna, hogy Lengyelországnak bele kell-e egyeznie a migránsok kötelező áthelyezésébe. Ebből kiindulva a lengyel referendum hasonló lehet a 2016-os magyarországi népszavazáshoz, melyen a választópolgárok 98 százaléka utasította el, hogy az Európai Unió nem magyar állampolgárokat telepíthessen kötelezően Magyarországra.
Mivel a lengyel alsóház már elfogadta, a népszavazást lehetővé tevő jogszabály most az ellenzéki többségű szenátus elfogadadására vár. Az őszi parlamenti választások időpontjáról Andrzej Duda lengyel államfő még nem döntött. A migrációs népszavazást nem támogatja a lengyel ellenzéki frakció, a Polgári Koalíció (KO), valamint a második legnagyobb ellenzéki frakció, a Baloldal sem. Az ellenzéki pártok közül viszont a jobboldali Konföderáció és a Kukiz’15 tömörülés támogatja az ötletet.
Jaroslaw Kaczynski kormányfőhelyettes, a lengyel kormánypárt elnöke szombaton azt mondta, hogy az európai uniós migrációs csomagról szóló népszavazás Lengyelország és a lengyelek sorsáról fog dönteni.
Donald Tusk, aki a KO legnagyobb pártjának, a Polgári Platformnak az elnöke szombaton kijelentette: a PiS „cinikusan, kizárólag a választások miatt találta ki” a migrációs népszavazást. A kormánynak nincs „valódi migrációs politikája”. Sőt, a kormánypártra rálicitálva Tusk éppen Kaczynskit vádolta meg külföldi vendégmunkások tömegeinek behozatalával, és a franciaországi eseményekre utalva erőszakos migránstömegekkel riogatott.
Június végén Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő a tervezett népszavazásra utalva kijelentette: kormánya „több millió lengyel állampolgár nevében” elutasítja majd az uniós migrációs mechanizmust. Korábban a miniszterelnök azt is közölte:
A mechanizmust Lengyelország és Magyarország sem az uniós belügyminiszterek június eleji, sem az állam-, illetve kormányfők június végi értekezletén nem támogatta.
Jacek Karnowski, a wpolityce.pl főszerkesztője szerint a lengyelek megérdemlik, hogy népszavazáson dönthessenek az illegális bevándorlók kötelező uniós betelepítéséről. Szerinte erre akár a választással párhuzamosan is sor kerülhetne, hiszen, elmondása szerint, az egyetlen lehetséges időpont erre a parlamenti választás napja lehet. Karnowski kihangsúlyozta: nem csak 2000 bevándorlóról szól a kötelező kvóta, hanem arról, hogy innentől kezdve megnyílik egy csatorna, amelyen keresztül a jövőben akár 200 ezer, sőt, akár 2 millió illegális bevándorlót is Lengyelországba telepíthetnek.