tóth gabi
Egyelőre nem tudni, mi okozza a Guillain-Barré-szindróma járványszerű terjedését.
A perui kormány három hónapos közegészségügyi vészhelyzetet hirdetett, miután drasztikusan megnövekedett a Guillain-Barré-szindrómával diagnosztizált betegek száma az országban. Az Egészségügyi Minisztérium szombati közleménye szerint január óta összesen 182 embernél azonosították a ritka autoimmun betegséget, akik közül négyen meghaltak, 31-en pedig jelenleg is kórházi ápolásra szorulnak - írja a helyi sajtó.
A Guillain-Barré-szindróma (GBS), azaz más néven a gyulladásos polineuropátia egy idegrendszeri rendellenesség, melynek a kiváltói okai egyelőre tisztázatlanok. Egyes feltételezések szerint a légutakat érintő fertőzések ellen termelt antitestek abnormális reakciója okozhatja.
A betegség jellegzetes tünetei közé tartoznak a kéz, illetve láb ujjaiban kezdődő, majd fokozatosan a test felé terjedő zsibbadás, hangyamászásérzés, bizonytalan fájdalmak jelentkezése. Később az érintett területen izomgyengeség, bénulás jelentkezik, amit néhány hét múlva az érintett izmok fogyása követ. A betegség nem kíméli a zsigeri működések szabályozásáért felelős vegetatív idegeket sem, ez nemritkán szívritmuszavarokhoz, és a vérnyomás hirtelen változásaihoz vezet, ami szélsőséges esetben halált is okozhat. Az ENSZ adatai szerint a betegek 3-5 százaléka veszíti életét. GBS mai ismereteink szerint nem gyógyítható. Kezelése a tünetek javítására irányul, a szövődményekre, és a rehabilitációra.
César Vásquez perui egészségügyi miniszter közölte: az egészségügyi vészhelyzet lehetővé teszi, hogy 12 millió perui szolt (1,1 milliárd forint) különítsenek el a GBS betegek kezelése céljából. A pénzből elsősorban emberi vérből kivont nem specifikus immunoglobulint (immunfehérje) vásárolnak, ami a GBS-re adott immunválaszt mérsékli.
Noha a GBS-betegek magas számának oka egyelőre nem tisztázott, sokan a koronavírus elleni védoltásokat teszik felelőssé a kialakult helyzetért. Korábban az 1976-os sertésinfluenza-oltásról derült ki, hogy ritkán, de GBS-t okozott. Egy 2021-ben készült átfogó tanulmány pedig azt bizonyította, hogy Pfizer/BioNTech és az AstraZeneca koronavírus-oltások több ritka neurológiai komplikációval, például Guillain-Barre-szindrómával járhatnak.
Fontos megjegyezni, hogy Peruban nem most fordul elő először, hogy járványszerűen terjed a Guillain-Barre-szindróma. Egy tudomány szaklapban közölt elemzés szerint 2019-ben 683 gyanús vagy megerősített GBS-esetet azonosítottak az országban.