kulcsár edina
Kijev pénzügyi segítséget kér az EU-tól a gabonaexport kapcsán, de a jelek szerint egyetlen eurocentet sem fog kapni.
Az Európai Bizottságnak nincs pénze az ukrán gabonaexport támogatására - állítja meg nem nevezett uniós tisztségviselőkre hivatkozva a londoni székhelyű Reuters hírügynökség. A portál beszámolója szerint Brüsszel kettős játékot játszik, és amíg a nyilvánosság irányába azt kommunikálja, hogy minden segítséget kész megadni az ukrán gabona uniós területen történő szállítására, addig a színfalak mögött mindenki tudja, hogy a kassza kiürült, és radikális költségvetési módosítás nélkül ez nem lehetséges.
Az ukrán gabonaexport bonyolult helyzetének megértéséhez fontos elmondani, hogy a háború kirobbanása után Brüsszel megszüntette az ukrán mezőgazdasági termékekre kivetett vámokat, hogy támogassa az ország gazdaságát. A döntés következtében azonban olcsó ukrán gabona árasztotta el az európai piacokat, melynek hatására jelentős anyagi kár érte a helyi gazdákat. Emiatt április második felében Bulgária, Magyarország, Lengyelország, Románia és Szlovákia közösen elérte az Uniónál, hogy a blokk tilalmat vezessen be az ukrán gabona behozatalára. Ez a megállapodás szeptember 15-ig érvényes, de az említett tagállamok szeretnék meghosszabbítani, ami értelemszerűen nem tetszik az ukrán vezetésnek.
Az EU-ba irányuló export mellett Ukrajna 2022 júliusától a Fekete-tengeri kereskedelmi útvonalon keresztül adott el még gabonát, miután Oroszország beleegyezett, hogy biztonsági garanciákat nyújt az ukrán kereskedelmi hajóknak. Ez a megállapodás azonban a hónap elején összeomlott, mivel Moszkva nem kapott ígéretet a saját élelmiszer- és műtrágyakereskedelmére vonatkozó szankciók enyhítésére. Az egyezmény felmondása után Oroszország és Ukrajna is tengeri blokádot jelentett be a másikkal szemben. A probléma csupán az, hogy Ukrajnának nincs érdemi hadiflottája a Fekete-tengeren, így - ellentétben Oroszországgal - egyelőre nem tudja valóra váltani a fenyegetéseit.
Az uniós importtilalom, illetve a fekete-tengeri kereskedelmi egyezmény együttes eredményeként Ukrajna jelenleg semmilyen úton nem tud nagyobb mennyiségű gabonát értékesíteni a nemzetközi piacokon, Kijev ezért aktívan keresi módját az elvesztett kereskedelmi útvonalak helyettesítésére. Ennek egyik lehetséges módja, hogy az ukrán gabonát úgynevezett "szolidaritási folyosókon" keresztül, elsősorban vasúton és közúton biztonságos uniós kikötőkbe szállítják, majd ott hajókra rakodják. Ezzel a megoldással az egyetlen probléma, hogy jelentősen megdrágítja a termény árát, ezért Kijev 30 és 40 eurós kompenzációt kért Brüsszeltől minden eladott tonna után.
Néhány napja Janusz Wojciechowski, Az Európai Unió mezőgazdasági biztosa azt mondta, hogy az EU kész szinte a teljes ukrán gabonaexport elszállítására. A Reuters szerint azonban se kompenzációra, sem pedig a "szolidaritási folyosók" átengedőképességének növelésére nincs pénz.
„Nem találtunk megoldást a gabonaszállítás támogatására" -nyilatkozta a Bizottság pénzügyi problémáiról egy forrás a hírügynökségnek. Egy másik forrás szerint további forrásokat csak a félidős költségvetési felülvizsgálat után lehet elkülöníteni, de ez valószínűleg hónapokig fog tartani, és egyáltalán nem biztos, hogy megvalósítható.
Az ukrán gabonára vonatkozó uniós exporttilalom miatt nemrég diplomáciai feszültség alakult ki Kijev és Varsó között. Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök szerdán bejelentette, hogy ha az Európai Bizottság nem hosszabbítja meg a tilalmat, akkor lezárja a határát az említett áruk előtt. Erre reagálva Denisz Smihal ukrán miniszterelnök a közösségi oldalán azt írta, hogy ez egy barátságtalan és populista lépés, főleg ezekben a vészterhes időkben.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a hét elején leszögezte, hogy elfogadhatatlan lenne Ukrajna számára, ha szeptember 15-e után is meghosszabbítanák az ukrán gabona behozatalára vonatkozó európai uniós tilalmat. Hangsúlyozta egyúttal: Ukrajna hisz az Európai Bizottsággal kötött megállapodásokban, de felkészül az ukrán gabonaexporttal kapcsolatos minden fejleményre.