kulcsár edina
Több százmillió forintnak megfelelő kártérítést követlenek a felperesek.
Zsidó származású lengyel magánszemélyek pert indítottak németországi székhelyű multinacionális óriásvállalatok ellen a szüleiket és nagyszüleiket ért világháborús atrocitások miatt - írja a PCh24 lengyel hírportál. A lap beszámolója szerint a krakkói kerületi bíróságon kedden kettő keresetet nyújtott be a Védelmi Kárpótlási Alapítvány, amely több száz millió forintnak megfelelő kártérítést követel a védenceinek. A jogvédő szervezet reméli, hogy a bíróság kedvező döntést hoz a felperesek számára, és a megítélt kártérítések precedenst teremtenek az ilyen és ehhez hasonló peres eljárásokhoz a jövőben.
Az egyik bírósági keresetet Leopold Wellisz zsidó nagyvállalkozó unokái nyújtották be. Welliszt az 1940-es évek elején gyilkolták meg a náci megszállók, a tulajdonában lévő Fablok gépipari céget pedig önkényesen bekebelezte a német Henschel und Sohn. Az 1957-ben megszűnt vállalat ma is létező jogutódja a Henschel GmBH, melytől több mint 17 millió zloty (1,5 milliárd forint) kártérítést, valamint nyilvános bocsánatkérést követelnek a felperesek.
A másik ügyben a Bayer AG gyógyszeripari és vegyipari vállalattól követel 1,7 millió zloty (136 millió forint) kártérítést Tadeusz Sledzinski lánya. Sledzinski az auschwitz-birkenaui náci koncentrációs tábor foglya volt, ahol az IG Farben vállalatnak végzett kényszermunkát. Az IG Farbent a háború után feldarabolták, a legnagyobb részét - köztük termelőegységeit - pedig a mai is működős Bayer kapta meg. A felperesek szerint a Bayer, mint jogutód, felelősséggel tartozik az elkövetett háborús bűnökért.
Cikkében a PCh24 külön kiemelte, hogy az IG Farben igazgatótanácsának több tagját, köztük az elnököt is elítélték a nürnbergi perben, amiért aktívan részt vettek az auschwitz-birkenaui haláltáborban végzett orvosi kísérletekben. Az IG Farben azzal szerzett nemzetközi "hírnevet", hogy a cég egyik üzemében állították elő a koncentrációs táborokban, ártatlanok tömeges megsemmisítéshez használt Zyklon–B rovarirtó szert.
- fogalmazott a lengyel sajtónak Jerzy Pasieka, a Védelmi Kárpótlási Alapítvány jogi tanácsadója.
Mint ismert, Lengyelország évek óta világháborús jóvátételt követel Németországtól. Egy tavaly szeptemberi közleményében a kormányzó Jog és Igazságosság párt azt írta, hogy Berlinnek 1300 milliárd dollárt, vagyis 523 ezer milliárd forintot kellene fizetni a náci megszállás miatt. Németország szerint viszont az ügy már le van zárva, hiszen a háború után már fizettek kártérítést, valamint több terület is Lengyelországhoz került ekkor. Állításuk szerint Lengyelország már 1953-ban lemondott a további kártérítésekről, ez pedig most is érvényes.