tóth gabi
A cél már egyfajta lakosságcsere?
A német kormány migrációs politikája szembe megy a többségi akarattal – derül ki a Bild című napilap felkérésére az INSA közvélemény-kutató által készített felmérésből. A lap szerint az eredmény magáért beszél, ugyanis a németek többsége elutasítja az idegen országokból nagy számban érkezőket.
A Bild cikkében arról írt, hogy az elutasítottság oka az elmúlt hónapokban tapasztalt migránshullám lehet, melynek során migránsok tízezrei érkeztek illegálisan Németországba.
– emlékeztetett a napilap.
Az INSA kutatása kimutatta, hogy a megkérdezettek több mint kétharmadában,
Ezzel szemben a válaszadók mindössze 23,5 százaléka vélte úgy, hogy számára ez nem jelent problémát.
A megkérdezett személyek között a különböző német pártokkal szimpatizáló választók is reprezentálva voltak, akik közül a legtöbb párt szavazóinak több mint ötven százaléka mondta azt, hogy aggódik a menekültek száma miatt. Egyedül a Zöldpárt választói körében mutatott más eredményt a felmérés, ugyanis 55 százalékuk nem tekint aggodalommal a helyzetre.
A kutatás továbbá arra is felhívta a figyelmet, hogy
Mindössze 16,3 százalékuk vélte úgy, hogy a migráció által Németország egy jobb hely lesz, minden harmadik válaszadó (31,4 százalék) pedig úgy gondolja, a migráció semmilyen változást nem okoz az országban.
A választói csoportok között mutatkozott egy lényeges különbség is, ugyanis a Kereszténydemokrata Unió és a Keresztényszociális Unió (CDU/CSU) pártunióra és a Szabaddemokrata Pártra (FDP) szavazók úgy ítélik meg, hogy a migránsok az országot egy rosszabb helyé teszik.
Ezzel szemben a Szociáldemokrata Pártra (SPD) és a Zöldekre (Die Grüne) voksolók szerint a migráció semmilyen változást nem okoz Németországban.
A németek többsége kritikusan tekint az iszlám országokból érkező migránsokra
A korábban éles vitákat kiváltó kölni nagymecset 2013. február 5-én. Az Innere Kanalstrassén emelkedõ 5000 négyzetméteres alapterületû, 1200 személyes központi mecset és a kulturális központ építése mintegy 25 millió euróba került. (MTI/EPA/Oliver Berg)
A megkérdezettek 46 százaléka vélte úgy, hogy nem jó dolog, ha migránsok iszlám országokból érkeznek, míg 35 százalékuknak ez mindegy és csupán 16 százalékuk tartja jó dolognak a muszlimok érkezését.
A konzervatív CDU/CSU pártunióra szavazók 50,5 százaléka szerint a migránsok érkezése az iszlám világból rossz dolog, a Szociáldemokrata Pártra szavazók relatív többsége pedig (36,5 százalék) elutasítja a muszlimok bevándorlását.
Fordulóponthoz érhet a német társadalom?
A CDU politikusai már arra figyelmeztetnek, hogy a migrációs politika miatt a lakosság összetétele is megváltozhat, melynek következtében egy fordulóponthoz érkezhet el a német társadalom.
– fogalmazott Stefan Heck a CDU politikusa.
Christopher de Vries belügyi szakértő szerint „Németország nem fog megbirkózni a migránsok integrációjával. Az integráció függ a tömegtől és a kulturális közelségtől.”
A szakértő emiatt úgy gondolja, hogy Németország jobban teszi, ha csak olyan országokból toboroz munkaerőt, amelyek kultúrája és alapértékei hasonlóak.
A honosított szíriaiak száma Berlinben több mint kétszeresére nőtt 2022-ben az előző évhez képest. Míg 2021-ben 605 eredeti szír állampolgárságú személyt honosítottak, 2022-ben csaknem 1700-an kaptak német állampolgárságot – jelentette a Berlin-Brandenburgi Statisztikai Hivatal. A második és harmadik legnagyobb csoportot alkotó törökök és lengyelek száma enyhén csökkent az előző évhez képest, ugyanakkor csaknem háromszor annyi ukránt honosítottak, mint 2021-ben.
Brandenburgban 2022-ben (353) csaknem négyszer annyi szíriainak adtak ki német útlevelet, mint 2021-ben (92). A 2014 és 2016 között bevándorolt szíriaiak közül sokan megfelelnek a német állampolgárság követelményeinek.
Bajorországban is kétszer annyi szír kapott személyi igazolványt 2022-ben, mint az előző évben. A Belügyminisztérium információi szerint messze ők alkották a legnagyobb csoportot 5803 fővel, őket követik a románok (2374) és a törökök (2365). Joachim Herrmann (CSU) belügyminiszter úgy vélte:
A német állampolgárságról szóló döntés azt mutatja, hogy ezek az emberek Bajorországban a társadalmunk részének tekintik magukat.
Csakhogy a hír nem tekinthető diadaljelentésnek. Hiszen óvatos becslés szerint is legalább félmillió szír tartózkodik Németországban, a menedékkérelmet benyújtók száma pedig folyamatosan nő.
A berlini kerületi tanács elnöke, Reinhard Sager felhívást intézett a szövetségi kormányhoz, hogy állítsák meg a menedékkérők Németországba áramlását. Idén eddig mintegy 100 ezren érkeztek Németországba, köztük ukrán háborús menekültek is. Sager szerint a tömeges bevándorlás okozta problémákat nem lehet pusztán több pénzzel megoldani:
Elsősorban nem a pénzről van szó, hanem arról, hogy megállítsuk a Németországba irányuló irreguláris bevándorlást.
Problémák vannak a szálláshelyekkel, az iskolai oktatással, a beilleszkedéssel. A politikus azt követelte, hogy "ne helyezzenek át olyan menekülteket a településekre, akiknek esélyük sincs a tartózkodási engedély megszerzésére".
Sager elmondta:
Ha nem tudjuk integrálni azokat az embereket, akik már itt vannak, és akik továbbra is jönnek, akkor hatalmas problémákkal fogunk szembesülni néhány év múlva. Ezért nincs alternatívája a migrációs politika megváltoztatásának."
Európa legnagyobb gazdaságának évente több százezer új munkavállalóra van szüksége a nyugdíjasok helyettesítésére. Olaf Scholz német kancellár ennek érdekében több külföldi munkavállaló bevonását sürgeti, továbbá arra buzdította a 60 év felettieket, hogy halasszák el a nyugdíjaztatásukat. A cél, hogy megelőzzék az ország állami nyugdíjrendszerének esetleges válságát.
A Deutsche Welle hétfői cikkében arról írt, hogy a német kancellár, Olaf Scholz vasárnap kijelentette, megpróbálja csökkenteni a korán nyugdíjba vonulók számát, hogy megelőzze az ország állami nyugdíjrendszerének esetleges válságát.
A közgazdászok egy ideje arra figyelmeztetnek, hogy Európa legnagyobb gazdasága munkaerőhiánnyal néz szembe, és nincs elég munkavállaló, akinek járulékbefizetése biztosítaná a nyugdíjak kifizetését.
– fogalmazott a német kancellár.
A német hírportál megjegyezte, annak ellenére, hogy Németország tervei szerint 2031-re 65-ről 67 évre emelné a nyugdíjkorhatárt – valamint további emelésről is folynak viták –, egyre több munkavállaló hagyja el 63-64 éves korban a munkaerőpiacot. A német munkavállalók ugyanis 2014 óta már 63 éves kortól levonások nélkül vehetik fel az állami nyugdíjat abban az esetben, ha 45 évnyi kötelező járulékot már befizettek.
A kormány számításai szerint évente mintegy 200 ezer ember megy így idő előtt nyugdíjba. Csak tavaly közel 270 ezren éltek ezzel a lehetőséggel az ország nyugdíjbiztosítási alapjának adatai szerint. A korengedményes nyugdíjasok száma továbbá az összes, állam által fenntartott frissen nyugdíjba lépett személyek számának 26,3 százalékát tette ki.
– mutatott rá a Deutsche Welle. Az előbb említett csoport – amely átlagosan 28 hónappal korábban ment így nyugdíjba –, az összes tavaly először nyugdíjban részesülő mintegy negyedét tette ki.
A német kormány azt is szeretné, ha nőne a nők aránya a munkaerőpiacon. Ahhoz, hogy ez sikerüljön, ki kell bővíteni az egész napos szolgáltatásokat a gyermekgondozásban és az iskolákban – hívta fel a figyelmet Olaf Scholz.
Korábban a német kancellár a Berlin melletti Potsdam városában egy lakossági fórumon arról is beszélt, hogy a kormány már dolgozik azon, hogy több külföldi szakképzett munkaerőt ösztönözzön annak érdekében, hogy „a show folytatódjon”.
Ezzel egybevágóan a múlt hónapban a miniszterek már a bevándorlási törvény reformjának terveiről is megállapodtak, mivel Berlin igyekszik megnyitni a német munkaerőpiacot az Európai Unión kívülről érkező munkavállalók előtt. A német vezetés ugyanis azt szeretné, ha a migránsoknak könnyebb lenne a vízumigénylés, továbbá azt is javasolta, hogy a jelenlegi nyolc év helyett öt év után kapjanak a külföldiek állampolgárságot, valamint kettős állampolgárságot.
– hangsúlyozta Olaf Scholz kancellár.
A hírportál szerint különösen sok álláshely üresedik meg az egészségügyi, informatikai és az építőipari ágazatban. A kancellár azonban kiemelte, a tervek szerint a kormánynak nem kell jelentős emelést bevezetnie a nyugdíjjárulékok estében mandátumának 2025-ben esedékes lejárta előtt.
Németország lakossága idén 1,2 millióval emelkedhet – főként az Ukrajnából érkező nagyszámú menekült miatt –, és ezáltal a 84 millió főt is elérheti – tette hozzá a Deutche Welle.
A kormány statisztikai hivatala szerint ha a bevándorlás szintje ilyen magas marad, akkor a népesség 2070-re a 90 millió főt is kiteheti.