tóth gabi
Úgy tűnik, hamarabb érkezik a Földre a baj, mint azt a szakemberek gondolták.
Hiába kémlelik árgus szemmel a világűrt, tanulmányozzák folyamatosan a csillagokat, természetesen még a NASA is tévedhet. Most is ez történt, ugyanis kiderült: a legközelebbi, Földünket is jócskán érintő kozmikus esemény hamarabb jön, mint azt bárki gondolta. Legalábbis így véli a londoni UCL professzora, Alex James, aki arról beszélt a Live Science oldalának, hogy a következő nagy napvihar, ami eléri a Földet, nem csak nagyobb lesz, mint a korábbiak, de jóval hamarabb ér ide, mint azt az eddigi számítások mutatták.
A NASA is tisztában van a kozmikus vihar érkezésével, ám az ő számításaikban még egy 2025-ös dátum szerepel, James viszont ara hívta fel a figyelmet, hogy a viharok már 2023 végén elérhetik a maximumot. Azt is elárulta, természetesen ezek a folyamatosan visszatérő jelenségek mindig mások picikét, de az azt megelőző napfoltokból kikövetkeztethető az erejük. Ő úgy látja, ez a mostani nem csak jóval hamarabb érkezik, de erőteljesebb is lesz.
Fontos tisztázni: mit is okoznak ezek a kozmikus, geomagnetikus viharok, amiket a Föld felé tartó napszél vált ki? Nos, különböző mértékben hathat az elektromos hálózatokra, így akár okozhat áramszüneteket is, megzavarhatja a rádióhullámokat, műholdakat tehet tönkre, emellett egyes állatok viselkedését is megkavarhatja, például összezavarhatja a vándormadarak és az egyéb vándorló állatok tájékozódó képességét. És hogy érezzük a helyzet súlyosságát: Elon Musk például épp ilyen viharok miatt vesztett el 2022-ben 38 Starlink-műholdat több tízmillió dolláros, azaz forintban sok milliárdos értékben.