tóth gabi
Egyre kevesebb emberre van szükség.
Hamarosan 200 újságíró kerülhet utcára a német Bild laptól, a lap munkatársainak eddigi munkáját ezentúl a mesterséges intelligencia veheti át - írja a Bumm.sk. A szlovákiai magyar hírportál szerint a szerkesztők, korrektorok vagy képszerkesztők munkája a jövőben más lesz, mint manapság, tájékoztat a MediaBrífing nyomán a Denník N.
A mesterséges intelligencia térnyerése miatt az utóbbi időben egyre többen vetik fel, hogy a közeljövőben tömegesen szűnhetnek meg az állások legyen szó a fizikai, és a szellemi munka területén. Az Axel Springer német médiacsoport vezérigazgatója korábban azt mondta, hogy a mesterséges intelligencia, mint a ChatGPT, akár helyettesítheti is az újságírókat. A lapkiadó vállalat vezérigazgatója, Mathias Döpfner szerint a leépítéseket az is indokolja, hogy „az automatizálás és a mesterséges intelligencia egyre inkább feleslegessé teszi az újságírást támogató munkakörök nagy részét”.
Nem a Bild az első lap, amely a mesterséges intelligenciával kísérletezne a tartalomkészítésben. A Buzzfeed januárban jelentette be, hogy mesterséges intelligenciával fejlesztené bizonyos tartalmait és kvízjátékait, és a brit Daily Mirror és Daily Express kiadója is közölte, hogy munkacsoportot hoztak létre, hogy vizsgálják „a gépi tanulásban, például a ChatGPT-ben rejlő lehetőségeket és korlátokat”.
Az utóbbi időben többen is kemény kritikával illették az AI-t. Mint, ahogyan arról a Ripost is írt, egy mesterséges intelligencia szakértő nemrég arra figyelmeztetett, hogy az egész emberiség meghal a szoftver "ellenséges emberfeletti" verziója miatt. Eliezer Yudkowsky amerikai döntéselméleti és mesterséges intelligencia szakértő nyílt levelet írt, amelyben felszólított, hogy „minden AI-laboratórium azonnali szüneteltesse legalább 6 hónapra a GPT-nél erősebb AI-rendszerek létrehozását".
A kulcskérdés nem az emberekkel versengő intelligencia, hanem az, hogy mi történik, miután a mesterséges intelligencia az embernél okosabb intelligenciává válik
– magyarázta Yudkowsky.