tóth gabi
A helyi érsekség a médiából szerzett tudomást a tárlatról.
A New York-i érsekség vizsgálatot indított a manhattani Szent Pál apostol templom (The Church of St. Paul the Apostle) ellen, miután a templom egyik mellékszárnyában „Isten transz: queer spirituális utazás” címen művészeti LMBTQ-kiállást rendeztek - írja a New York Post amerikai napilap online kiadása. A portál beszámolója szerint a heves indulatokat kiváltó tárlaton Adah Unachukwu helyi művész képei voltak láthatóak, melyek "gender-spirituális utazásra" invitálják az érdeklődőket. "A kiállítás azon túl, hogy megkérdőjelezi a hagyományos vallási nézeteket, azt sugallja, hogy nem létezik az ördög - fogalmazott Unachukwu, aki szerint a festményei a hit és a nemi identitás elválaszthatatlan kapcsolatát mutatják be.
A New York-i érsekség – amely csak a médiából szerzett tudomást a kiállításról –, aggodalmát fejezte ki a művészeti tárlattal kapcsolatban. A szóvivő közölte: a főegyházmegyét a kiállítás megnyitása előtt nem tájékoztatták az eseményről, az ügyben jelenleg is folyik a nyomozás, és a további információk begyűjtésére.
- mondta a vizsgálatot megindító egyik plébános, aki szerint az ilyen ehhez hasonló installációk rombolják az egyház tekintélyét.
A Daily Mail beszámolója szerint a helyi közösséget rendkívül megosztotta a tárlat. A Szent Pál apostol templomba járó hívek közül többen is úgy fogalmaztak, hogy a parázs aktuálpolitikai vitáknak semmi keresnivalója a templomban, hiszen ide megnyugvásért járnak az emberek.
"Jézus Krisztus az LMBTQ-jogok támogatója" címmel rendeztek fotókiállítást múlt héten az Európai Parlament brüsszeli épületében - írja a Fox News amerikai hírportál online kiadása. A lap beszámolója szerint a tárlaton Elisabeth Ohlson leszbikus svéd művész 20 képe volt látható, melyek "LMBTQ-barát környezetben ábrázolta a megváltót". Az egyik "műalkotáson" például szado-mazo ruhába öltözött apostolok gyűrűjében, homoszexuálisként került bemutatásra Jézus, ami Ohlson szerint egyáltalán nem megbotránkoztató, mivel a múltban már számtalan olyan alkotás született Isten fiáról, melyen heteroszexuális emberekkel látható, tehát "néhány meleg férfival való ábrázolása sem lehet annyira ijesztő".
Jobboldali és konzervatív EP-képviselők vallásgyalázónak és keresztényellenesnek nevezték a kiállítást, valamint felszólították az Európai Parlament elnökét, hogy távolítsa el a képeket az épületből. Maria Veronica Rossi olasz EP-képviselő a Times of London hetilapnak nyilatkozva azt mondta, hogy intézményes kereteken belül bármilyen kérdésről lehet vitatkozni, de ez a kiállítás nem más, mint egy vallás kizsákmányolása és több millió európai hívő ember tudatos megsértése.
Jorge Buxadé, a jobboldali spanyol VOX párt tágja "undorítónak és nyomorultnak" minősítette a kiállítást, majd úgy nyilatkozott, hogy reméli, hasonló provokációra nem ad majd lehetőséget a jövő évi EP-választások után felálló új testület. Matteo Salvini olasz miniszterelnök-helyettes egy Facebook-bejegyzésben azt írta, hogy "a kiállítás undorító és vulgáris, egyszóval szar".
A tárlatot Malin Björk baloldali svéd bevándorlás-párti és LMBTQ-aktivista képviselő kezdeményezésre rendezték meg. A politikus a kiállítás megnyitóján azt mondta, hogy a művek „azt mutatják, hogy társadalmunk hatalmasat fejlődött az LMBTQ-jogok tekintetében az elmúlt 25 évben.” Björk neve onnan lehet ismerős, hogy egy tényfeltáró delegáció tagjaként Budapesten vizsgálta a magyar jogállamiság helyzetét 2021-ben.
Elisabeth Ohlson képeit először egy svédországi székesegyházban mutatták be 1998-ban. A botrányos tárlat miatt akkor II. János Pál pápa lemondta a svéd érsekkel való találkozását. Ugyanezeket a képeket a 2000-es évek elején egy baloldali svéd képviselőnő akarta bemutatni az Európai Parlamentben, de akkor az intézmény vezetője megbotránkoztatónak nevezte a fotókat, és nem engedélyezte a kiállítást. Ellentétben az EP mostani vezetésével, amely múlt héten zöld utat adott a tárlatnak. A kiállítást egyébként kizárólag az EP-képviselők, a parlament munkatársai, illetve a különleges akkreditációval rendelkezők látogathatták meg.
A New York Times egy korábbi cikke szerint a manhattani Szent Pál apostol templom egyike a város "melegbarát" templomainak, ahova "a homoszexuális hívek előszeretettel járnak a város minden szegletéből, hogy részt vehessenek a melegbarát délután 5 órai szentmiséken".
Az Egyesült Államokban a katolikus egyház több mint 70 millió tagot számlál, és 33 tartományra tagolódik, melyeket egy-egy érsek vezet. A tartományok pedig 195 egyházmegyére tagolódnak, melyeket egy-egy püspök vezet.