tóth gabi
A konfliktus akadályozza az italok összetevőihez való hozzáférést.
Két héttel ezelőtt harcok törtek ki a hadsereg és a félkatonai szervezetek között Szudánban. Több mint 330 ezer ember hagyta el az otthonát, és 100 ezren kerestek menedéket a szomszédos országokban. Az Afrika harmadik legnagyobb országában zajló fegyveres összecsapások hatással vannak a globális kereskedelemre is: a konfliktus akadályozza az italok és édességek összetevőihez való hozzáférést - írja a Bild.
A gumiarábikumról van szó, amit a harcok miatt tizenkét exportőr és forgalmazó már nem tud szállítani.
Gumiarábikum olyan élelmiszer-adalékanyag, amelyet stabilizátorként, töltőanyagként, hordozóanyagként és alkalmanként sűrítőanyagként használnak. A gumiarábikum vagy arabmézga egyes akáciafajok gumiszerű váladéka, mézgája, amelyből ipari módszerekkel ragasztószer, kötőanyag nyerhető. Általában stabilizátor, habzásgátló, kötőanyag, töltőanyag technológiai funkciót lát el.
„Az olyan cégek, mint a Pepsi és a Coke, nem létezhetnek gumiarábikum nélkül” – magyarázza Dani Haddad, az Agrigum, a világ egyik legnagyobb beszállítójának fejlesztési igazgatója.
A gumiarábikum megtalálható a gabonapelyhekben, gyógyszerekben, kozmetikumokban, több ezer olyan termékben, amelyeket mindenki naponta fogyaszt.
Az élelmiszer- és italgyártó cégek a gumiarábikum porlasztott, szárított változatát használják. Míg a kozmetikai és nyomdaipari gyártók találhatnak kiváltására helyettesítőket, a szénsavas italokban azonban nincs alternatívája a gumiarábikumnak, ez akadályozza meg az italösszetevők szétválását. A fogyasztási cikkek előállításában betöltött fontossága miatt a gumiarábikum mentesül a Szudánnal szembeni amerikai szankciók alól, egyrészt azért, mert kritikus árucikk, másrészt a feketepiac létrejöttétől való félelem miatt.
A beszállítók a politikai instabilitás miatt már régóta igyekeztek gumiarábikumot felhalmozni – írja a Reuters, de a készletek 5-6 hónapon belül elfogynak.
Ezrek élnek a betakarításból
Az évente előállított 120 000 tonna gumiarábikum nagy része a „gumi-övezetből” származik, amely Szenegáltól a szubszaharai Etiópiáig húzódik, ahol a termőföld találkozik a sivataggal. A borostyánszínű darabokat a nomádok kézzel gyűjtik be, amit ezután feldolgoznak és csomagolnak. Szudánban ezrek élnek a gumiarábikum betakarításából, a legdrágább fajta 3000 dollárba kerülhet tonnánként. Az éves termelési érték 1,1 milliárd dollárra tehető.
A Coca-Cola és a Pepsi nem válaszolt a Reuters ellátási láncokkal és árucikkekkel kapcsolatos kérdésére.