kulcsár edina
Kizárólag politikai okokból nem tárják föl az amerikai elnök korrupciós ügyeit - véli a volt utahi államügyész.
Politikai döntésnek nevezte a volt utahi államügyész, hogy az amerikai igazságügyi minisztérium eddig egyáltalán nem foglalkozik a Biden család ellen felmerült vádak kivizsgálásával. Brett Tolman szerint, aki korábban a szenátus igazságügyi bizottságában is dolgozott, az igazságügyi tárca nem hajlandó büntetőeljárást indítani bizonyos politikai vonatkozású ügyekben, például a Biden családja körül kirajzolódó korrupciós hálózat ügyében, ami a jogállamiság tragédiája - írja a Magyar Nemzet.
A képviselőház felügyeleti és elszámoltathatósági bizottsága által kiadott jelentés, amely szerint a Biden család több tagja is részesült külföldi pénzekből, a múlt hét egyik vezető híre volt az Egyesült Államokban. Legalábbis a jobboldali médiában, mert a mainstream médiumok egyáltalán nem számoltak be róla - fogalmazott Brett Tolman a Fox News amerikai televíziós hálózatnak adott interjúban.
A felügyeleti bizottság szerdán egy 36 oldalas dokumentumot ismertetett a nyilvánossággal a Biden család gyanús ügyeivel kapcsolatban. A testület közlése szerint a Biden család és üzleti partnerei több mint húsz céget alapítottak és tízmillió dollárnál is több pénzt kaptak külföldi állampolgároktól Joe Biden alelnöksége idején, 2009 és 2017 között, a kifizetések egy része pedig a Biden család megvesztegetését célozta.
Bizonyos esetekben Bidenék munkatársai jelentős pénzeket kaptak külföldi forrásokból bankszámlájukra, majd kisebb, de egyre növekvő összegeket utaltak át az alelnökhöz köthető bankszámlákra. A bizottság szerint a bonyolult és látszólag szükségtelennek tűnő pénzügyi tranzakciók célja, hogy eltitkolják a külföldi cégektől kapott forrásokat. A jelentésben arról is említést tett a testület, hogy a kínai hírszerzéssel és a Kínai Kommunista Párttal is kapcsolatban álló kínai állampolgároktól és vállalatoktól kapott pénzeket amerikai korlátolt felelősségű társaságok létrehozásával rejtették el.
A bizottság szerint Joe Biden pénzért cserébe hozott meg politikai döntéseket, és a Szövetségi Nyomozó Irodának (FBI) bizonyítéka is van erről. James Comer, a testület republikánus elnöke bekérette a szövetségi szervtől az iratokat, mert szerinte az FBI politikai alapon nem folytatta le a szükséges vizsgálatokat.
Az FBI a múlt héten azonban azt közölte a bizottsággal, hogy nem fog eleget tenni a kérésnek. Egyértelműen kiderült az FBI válaszából, hogy az iratok léteznek, de nem hajlandóak azokat átadni – reagált James Comer a Szövetségi Nyomozó Iroda bejelentésére.
Tolman aggodalmát fejezte ki az állítólagos tranzakciókkal kapcsolatban, mondván: „Ha nem tudod megállapítani, hogy a huszonöt cég milyen üzleti tevékenységet, akkor ez csak egy burkolt játék a pénz mozgatására”.
Tolman csalódottságának adott hangot amiatt, ahogy az igazságügyi minisztérium kezeli, illetve inkább nem kezeli a vádakat. Kiemelte, hogy az ilyen, fedőcégeket és a pénzmozgást érintő ügyek egykor a „az igazságügyi minisztérium csalással és korrupcióval foglalkozó részlegének fő tevékenységét” képezték. Tolman szerint a minisztérium láthatóan vonakodik az ügyek kivizsgálásától.
- fogalmazott Tolman, aki emellett bírálta a minisztériumot azért is, mert újraindítja a büntetőeljárást olyan ügyekben, amelyekben olyan személyek érintettek, akiket Donald Trump korábbi elnök kegyelemben részesített. Tolman azt mondta: „Újra vádat emelnek, tudják, Philip Esformes ellen, akit Trump elnök kegyelemben részesített, de nem kapják el Joe Biden családtagját, akiről úgy tűnik, hogy egy bűnszövetkezetben vesz részt” − mutatott rá a korábbi ügyész.
Tolman szerint „az egyetlen magyarázat az, hogy az FBI vezetői szintjén és az igazságügyi minisztérium vezetői szintjén politikai döntések születnek”. Ezt tragikus új fejezetnek nevezte azok számára, akik a minisztériumban szolgáltak, és aláhúzta a pártatlanság szükségességét, „amikor döntéseket hozunk arról, hogy ki kerüljön börtönbe”.