kulcsár edina
A feltámadás napján élelmiszert és háztartási cikkekre szóló utalványokat oszt a földrengés károsultjainak a szíriai protestáns lelkész.
Bár a földrengés abbamaradt, Szíriában továbbra is sokan szorulnak támogatásra. Új otthont kell teremteni azoknak, akiknek az otthona a földdel lett egyenlővé és gondoskodni kell az életben maradásukról - húsvétkor is. Haroutune Selimian protestáns lelkipásztor Aleppo városában a húsvéti nagyhéten ruhabemutatót szervezett, hogy az adományokból összegyűlt ruha, cipő és meleg takaró eljuthasson a környékbeliekhez.
Az Úr Jézus Krisztus dicsőséges feltámadásával egybeeső napokon élelmiszert és háztartási cikkekre szóló utalványokat osztottunk ki, hogy ezzel is enyhítsük az itt élők nehézségeit. Emellett a héten volt ruhaakciónk is. Minden lehetőséget megragadunk a földrengés óta folyamatosan, hogy segítséget és támaszt nyújtsunk azoknak az embereknek, akik halottakat gyászolnak és földönfutók lettek
–összegezte az Aleppói keresztény lelkész.
Haroutune George Selimian aleppói lelkész azt mondja, sokan nem akarták elhinni, hogy hirtelen minden eltűnt, ami addig az övéké volt.
Az emberek felfogni sem tudták, hogy egyszer csak mindenük a földdel lett egyenlővé. Amikor eljött a felismerés és belátás ideje, akkor jöttek a gyötrelmes kérdések is: Hol fogunk élni? Hogyan gondoskodhatnék a gyerekeimről, az anyámról, az apámról?
– számolt be a keresztény egyházvezető, utalva arra, hogy most is ezeket a kérdéseket próbálják megválaszolni. Hiszen sokan nem tudtak visszaköltözni a házukba, így átmeneti szállásokon élnek. Vannak olyanok, akik saját házukba befogadtak földönfutóvá lett áldozatokat. Az aleppói örmény protestáns gyülekezet testvérként fogadja a muszlimokat is, így volt ez mindig a közös együttélés során. Ma is mindenkit segítenek étellel, ruhával, meleggel és szállással, illetve sok sok jó szóval.
Mint emlékezetes, február 6-án egy 7,7-es erősségű földrengés rázta meg Törökország és Szíria területét. Az első és legerősebb földmozgást több mint kilencezer utórezgés követett. Az egész világ – köztük Magyarország is – összefogott, mentőcsapatokat, élelmiszert és egészségügyi segítséget nyújtott a katasztrófa sújtotta térségeknek. Csak Törökországban megközelítőleg 530 ezer embert menekítettek ki és több mint 44 ezren haltak meg a katasztrófa sújtotta területen. Szíriában jóval nehezebb volt a kármentesítés és a kutatás is, lassabban haladt a mentés, hiszen oda nem érkezett annyi segítség. A két kezükkel kaparták ki a romok alól szeretteiket az emberek. Végül a halottak száma meghaladta a 10 ezret.
A földrengés utáni időszakban nagyon hideg volt, éjszakánként néha nulla fok alatt is volt a hőmérséklet. Sokan a tiszteletes örmény templomában kerestek menedéket. De hogyan vigasztalható meg valaki, aki mindent elveszített?
A földrengés napja szörnyű volt. Másfajta fényességet láttál az égen. Senki sem tudta, mi történt. Aztán zajokat hallottunk a föld mélyéről. És minden remegni kezdett a lábunk alatt. Sokan azt hitték, hogy eljött a világvége. Mi azonnal megnyitottuk templomunkat, hogy a szomszédok és a helyi lakosok menedéket találjanak. Néhányan mezítláb szaladtak ki a házukból, de ilyen helyzetben nem jut eszébe gondosan bepakolni senkinek. Lelkileg is borzasztó nehéz. Az emberek nagyon eltérően reagáltak és reagálják le mind a mai napig ezt a tragédiát. Lelkipásztorként én is gyakran kerestem a megfelelő szavakat. Mit lehet mondani azoknak a kérdéseire, akik éppen most veszítették el szeretteiket? Előfordult, hogy csak hallgattam
– vallott a nehéz helyzetről Haroutun Selimian.
Több utórengés is volt, mindegyik után több és több ház dőlt össze, azok is, amelyek korábban csak megrepedtek. Ezért egy hónappal a földrengés után módosították a segélyezési stratégiát. Segítettek iskoláknak és üzleteknek újra kinyitni, hogy az emberek visszatérhessenek megszokott életükhöz.
Megpróbáltuk egy kicsit elvenni a visszatéréstől való félelmüket
– mondta a lelkész a Ripostnak.
A háború után újra borzalmas emberi drámák hazája lett Szíria, ahol sem üzemanyag, sem megfelelő eszközök nem álltak rendelkezésre a földrengést követő gyors mentéshez. Az elmúlt 12 évben a szíriai emberek az Amerikai Egyesült Államok és számos nyugati ország által bevezetett szankciók súlya alatt éltek, mindössze napi egy óra áramszolgáltatást vehettek igénybe. Már a földrengés előtt sem volt üzemanyag, nincs gáz, nincs gyógyszer, de gyógyászati segédeszközök sincsenek. A háború miatt az infrastruktúra nagy része megsemmisült. A földrengés miatt rengetegen maradtak hajlék nélkül, éjszakáról éjszakára körülbelül 500 ember kereste meg az aleppói protestáns templomot menedékért.