Létrehozva: 2023.04.20.

Ukrajna egymilliárd dollárt követel a legnagyobb európai energiacégtől

Kijev úgy véli, "elsöprő" erkölcsi alapja van arra, hogy megkapja a kért összeget.

Szerző Gaál József

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök gazdasági tanácsadója szerdán felszólította a Shell olaj- és gázipari multinacionális energiavállalatot, hogy 1 milliárd dollárt utaljon át Kijev számra abból a pénzből, melyre az oroszországi eszközeinek eladásból fog szert tenni. Oleg Ustenko a Shell vezérigazgatójának írt nyílt levelében úgy fogalmazott, hogyha a tranzakció lezárul, a befolyt pénz "tiszta és egyszerű vérdíj" lenne Ukrajna számára - íjra a Politico brüsszeli hírportál.

Oleg Ustenko, az ukrán elnöki hivatal gazdasági tanácsadója (AFP)

A Shell – számos más nyugati nagyvállalathoz hasonlóan – Oroszország Ukrajna ellen indított tavaly februári invázióját követően úgy döntött, elhagyja az orosz piacot. Ennek értelmében felhagy az orosz olaj vásárlásával, bezárja helyi töltőállomásait, továbbá leállítja a Gazprommal közös projektjeit is. Egyes becslések szerint a Shell 5 milliárd dollár értékben ad el eszközöket és befektetéseket az országban. Helyi sajtóbeszámolók szerint a holland-brit multi első körben a Szahalin-2 olajkitermelési projektben lévő részedésétől válik meg, melyet Oroszország második legnagyobb gáztermelője, a Novatek vásárol meg 95 milliárd rubelért, azaz jelenlegi árfolyamon körülbelül 1,16 milliárd dollárért.

„Felszólítjuk a Shellt, hogy az orosz eladásokból vagy osztalékokból származó bevételeket fordítsa a háború áldozataira – ugyanarra a háborúra, amelyet ezek az eszközök tápláltak és finanszíroztak” 

- fogalmazott a Politiconak nyilatkozva Ustenko, aki szerint Ukrajnának "elsöprő" erkölcsi alapja van arra, hogy megkapja ezt a pénzt. A Global Witness nem kormányzati szervezet közlése szerint Kijev ebből az összegből a sérült vagy megsemmisült energiainfrastruktúra javítási költségeinek nagyjából egytizedét tudná fedezni. 

Ahogy arról a Ripost is beszámolt, nagyon hasonló követelést fogalmazott meg nemrég German Galuscsenko ukrán energiaügyi miniszter is. A tárcavezető még márciusban arra szólította fel a nyugati olaj- és gázipari vállalatokat, hogy a bevételeiket fordítsák Ukrajna újjáépítésére, mondván, az orosz-ukrán háború okozta hektikus energia-ármozgásokat miatt elképesztő extraprofitra tettek szert, és szerinte úgy lenne "igazságos", ha a nyereségüket egyenes átutalnák Kijevnek.

"Sok energiacég hatalmas váratlan nyereséghez jutott a háború miatt. Több mint 200 milliárd dollárra becsüljük ezt az összeget. Szerintem ezt a pénzt igazságos lenne megosztani Ukrajnával. Mármint segíteni az energiaszektor helyreállításában, újjáépítésében"

- fogalmazott Galuscsenko egy lapinterjúban, melyben azt is megjegyezte, hogy a litván Ignitis Group energiaipari vállalat "helyesen" Ukrajnának kívánja adni a profitja 10 százalékát, és ezt a példát kéne követnie az olyan nyugati nagyvállalatoknak is, mint a British Petroleum (BP), a Chevron, az ExxonMobil, a Total és a Shell.

Az energiacégek mellett Galuscsenko az Európai Uniót is felszólította, hogy zárja be a szankciós kiskapukat Oroszország előtt. A politikus szerint Moszkva mindaddig folytatni fogja a háborúját Ukrajnával szemben, amíg pénzt tud szerezni a fosszilis energiahordozók eladásából. 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek