Létrehozva: 2023.04.24.

A fehér mióta fekete? Történelemhamisítás miatt beperelték a Netflixet

Hatalmas felháborodást váltott ki, hogy a görög származású Kleopátra királynőt fekete színésznő alakítja az amerikai streamig-szolgáltató új dokumentumsorozatában.

Szerző Gaál József

Egy egyiptomi ügyvéd történelemhamisítás vádjával beperelte a Netflixet, amiért az amerikai streaming-szolgáltató "Kleopátra" című új dokumentumfilm-sorozatában fekete nőként mutatják be a néhai egyiptomi királynőt, aki származását tekintve görög, tehát fehér volt. Az Egypt Independent című napilap beszámolója szerint Mahmúd al-Semary ügyvéd „komoly hatósági lépéseket” követel a Netflix ellen, és a platform egyiptomi blokkolását kéri a bíróságtól.

"A Netflix platformján közzétett tartalmak többsége ellentmond az iszlám és a társadalmi értékeknek és elveknek, különösen az egyiptomi értékeknek"

- fogalmazott keresetében az al-Semary, aki továbbá azt is kijelentette, hogy hogy a Netflix az „afrocentrizmust” népszerűsíti, ami eltörli az egyiptomi identitást. Nagyon hasonló véleményt fogalmazott Zahi Hawass korábbi egyiptomi régiségügyi miniszter is, aki a „tények meghamisításának” minősítette Kleopátra fekete nőként való ábrázolását, hozzátéve, hogy a királynő bizonyíthatóan görög és perzsa felmenőkkel rendelkezett, ami azt jelenti, hogy a bőrszíne világos volt, nem fekete. A politikus szerint a Netflix megpróbál zűrzavart szítani azzal, hogy hamis információkat terjeszt az egyiptomi civilizáció fekete származásáról, ezért minden ma élő egyiptomit arra kér, emelje föl a szavát az amerikai vállalat kulturális marxizmusa ellen.

Annak ellenére, hogy a sorozat csak május 10-én kerül bemutatásra, Kleopátra bőrszíne már most hatalmas felháborodást váltottak ki világszerte. A YouTube videómegosztóra feltöltött előzetes alatti kommentszekcióban például úgy elszabadultak az indulatok, hogy inkább kikapcsolták a hozzászólás lehetőségé. A Kleopátrát alakító brit színésznő, Adele James pedig már korábban leszögezte, hogy mindenkit letilt a közösségi oldalain, aki szóvá teszi a történelmi tényeket.

Egy amerikai filmkritikus szerint semmi probléma sincs azzal, ha egy fikciós produkcióban fekete színészek alakítanak középkori uralkodókat, vagy épp ázsiaiak hadvezéreket. Egy történelmi dokumentumfilmben azonban minimum problémás feketeként bemutatni egy uralkodót, akinek a származása pontosan visszakövethető. A nagy közösségi oldalakon megfogalmazott kommentárok szerint a Netflixes sorozat logikája mentén akár egy fehér színész is alakíthatná Martin Luther Kinget, vagy épp egy fekete Hitlert.

Kleopátráról készült római freskó az időszámításunk szerinti első századból

A Nílus királynője néven ismertté vált VII. Kleopátra Philopatór az ókori Egyiptom utolsó és egyik legismertebb uralkodója volt. Alakja köré számos legenda szövődött, és az elmúlt évszázadokban számtalan művészeti alkotást inspirált. A Kleopátráról készült festmények, szobrok, filmek és sorozatok - eddig - kivétel nélkül fehérként ábrázolták a királynőt, hiszen a származását tekintve görög volt.

Az időszámításunk előtt 30-ban elhunyt uralkodó a makedón-görög Ptolemaida-dinasztia tagja volt, amelynek alapítója Nagy Sándor egyik hadvezére, I. Ptolemaiosz Szótér volt, aki a makedón király halálát követően magához ragadta az Egyiptom feletti hatalmat. A dinasztia tagjai pedig olyan szinten nem keveredtek az egyiptomiakkal, hogy a legtöbbjük még a nyelvet sem tanulta meg.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek