tóth gabi
A halál előtt szép sorban leállnak az érzékek.
Az orvosok felfedték, mi az első érzék, amit az emberek elveszítenek, amikor órákra vannak a haláltól. Csak korlátozott mennyiségű adat áll rendelkezésünkre, hogy megválaszoljuk azokat a kérdéseket, amelyek arra vonatkoznak, hogy egy haldokló hogyan érzi magát, és milyen élményeket él át utolsó lélegzetében.
Ez azért van így, mert a halálról a család, a barátok és az orvosok szemszögéből beszélnek, nem pedig azok beszámolóiból, akik haldokolnak – nyilvánvaló okokból. Gyakran túl betegek, álmosak vagy eszméletlenek ahhoz, hogy választ adjanak. És így mindez némileg rejtélyes marad.
Körülbelül egy évszázaddal ezelőttig a halál gyorsan következett be, de a modern orvoslás miatt a haldoklás folyamata is elhúzódhat. Vannak azonban jelek, amelyek azt mutatják, hogy a szerettünk belépett az "aktív haldoklás" szakaszába, még ha ez morbidul is hangzik.
James Hallenbeck, a Stanford Egyetem palliatív gondozási specialistája szerint az emberek bizonyos sorrendben hajlamosak elveszíteni érzékszerveiket. A Palliative Care Perspectives című könyvében, az orvosok palliatív ellátásáról szóló útmutatójában azt mondta: „Először az éhség, majd a szomjúság tűnik el. Ezután a beszéd veszik el, majd a látás. Az utolsó érzékszervek általában a hallás és a tapintás."
David Hovda, az UCLA Agysérülések Kutatóközpontjának igazgatója szerint az agy "elkezd feláldozni a túlélés szempontjából kevésbé kritikus területeket" - írja a The Atlantic.
"Ahogy az agy elkezd megváltozni és elkezd meghalni, különböző részei sokkal aktívabbak lesznek, és az egyik ilyen túlpörgő rész a látórendszer - és így az emberek hatalmas fényt kezdenek látni. Ezért mondják sokan, hogy látják a fényt és elindulnak felé" - mondta.