kulcsár edina
A halál elkerülhetetlen mindannyiunk számára, de hogy valójában mi történik, az még mindig rejtély.
Bár a halál minden ember számára elkerülhetetlen, a tudósok mégis keveset tudnak róla. A természeti jelenségről kevés tanulmány készült, ezért egyes orvosszakértők saját tapasztalataikat publikálják a betegekkel kapcsolatban.
A palliatív ellátás egyik szakértője azt állította, hogy a halál folyamata általában körülbelül két héttel azelőtt következik be, hogy a szívverés utoljára leáll. Seamus Coyle, a Liverpooli Egyetem tiszteletbeli tudományos munkatársa a The Conversation című cikkében beszélt a halál folyamatáról.
Azt mondta: "A palliatív ellátás szakértőjeként úgy gondolom, hogy van egy folyamat a halálhoz, amely két héttel azelőtt következik be, hogy meghalunk. Ezalatt az idő alatt az emberek általában gyengébbek lesznek. Általában nehezen járnak, és álmosabbakká válnak – egyre rövidebb ideig tudnak ébren maradni. Az élet utolsó napjaihoz közeledve már nehezen vagy egyáltalán nem tudnak enni vagy inni az emberek. Innentől kezdve felgyorsul a haldoklás folyamata és már csak két-három napja van hátra az embernek."
Azt azonban kifejti, hogy személyenként változó, mennyi ideig tart a haldoklás. Van, aki egy napig nem tud enni és utána meg is hal, mások viszont akár egy hétig is vegetálnak.
Az, hogy valójában mi játszódik le a testben a halál pillanatában, nagyrészt ismeretlen, de egyes tanulmányok azt jósolják, hogy nagy mennyiségű vegyi anyag szabadul fel az agyból. Ide tartoznak az endorfinok, amelyek euforikus érzéseket válthatnak ki az emberben.
„A halál tényleges pillanatát nehéz megfejteni. Egy még publikálatlan tanulmány azonban azt sugallja, hogy ahogy az emberek közelednek a halálhoz, úgy növekszik a stresszt okozó vegyi anyagok mennyisége a szervezetben. A rákos betegeknél, és talán másoknál is, a gyulladásos markerek megemelkednek. Ezek azok, amelyek megnövekednek, amikor a szervezet fertőzéssel küzd. Általában úgy tűnik, hogy az emberek fájdalma csökken a haldoklás során. Nem tudjuk, hogy ez miért van – ez az endorfinokkal hozható összefüggésbe. Ezzel kapcsolatban ismételten még nem készültek kutatások".