kulcsár edina
A kislánynak szívtranszplantációra lesz szüksége.
Evie Green szülei csodáért imádkoznak, miután sürgősségi műtét során mechanikus szívet ültettek be a 3 éves kislányba. Azonnal donorvizsgálatot is végeztek és felvették a gyereket a donorlistára. A kislány 27 éves édesanyja, Chloe elmondta: "Szívleállást szenvedett, de a műtőben visszahozták. Két percre meghalt a kisbabám."
A Middlesbrough-ból származó Evie-nek kitágult kardiomiopátiája van, ami azt jelenti, hogy szíve bal kamrája megnagyobbodott. Chloe azt mondta: „A mechanikus szív életben tartja, míg transzplantálni nem lehet. Addig nem hagyja el a kórházat, amíg valaki át nem adja neki ezt az ajándékot."
A család reménykedik, hogy a kis Evie szerencsés lesz és egyszer még egészségesen játszhat otthon a most 5 éves bátyjával, Theóval.
A mechanikus szívet azoknak a betegeknek ültetik be, akiknek már egy hónapja se lenne hátra az életéből. Először 2001-ben végeztek ilyen műtétet. Akkor kísérleti jelleggel egy Louisville-i kórházban teljesen önműködő, titániumból és műanyagból készült szívet ültettek be egy betegnek. Ez volt az első olyan műszer, amely teljesen mechanikus, nincsenek a bőrön keresztül kivezetett drótok illetve csövek. Az AbioCor névre hallgató műszív súlya 1 kg, a beültetése pedig hét órán keresztül tartott.
Magyarországon az első műszívet 2008-ban ültették be egy súlyos állapotú, szívátültetésre váró 58 éves férfibetegbe Budapesten, a Semmelweis Egyetem Városmajori utcai Ér- és Szívsebészeti Klinikáján. A műszív - amelyet eltávolítani nem lehet - addig tartja életben a beteget, amíg nincs beültethető élő szív, de bármikor felléphetnek szövődmények. "Versenyfutás ez az idővel" - érzékeltette a helyzetet akkor prof. dr. Hartyánszky István.