kulcsár edina
A vezérigazgató azt hitte, hogy a cég németországi központjából keresték meg.
Egy brit cég vezérigazgatója 243 ezer dollárt, átszámítva 87 millió forintot utalt át annak a magyar beszállítónak, akiről azt hitte, hogy a cég németországi központjából kereste meg. Mint utólag kiderült, a férfi is egyike volt azoknak az áldozatoknak, akiket a mesterséges intelligencia segítségével vertek át, úgynevezett hangklónok segítségével - írja az Express.
A mesterséges intelligencia által létrehozott szintetikus hang viszonylag régóta a mindennapi élet része, az egyes felhasználók, személyek hangjának klónozása azonban még korántsem számít elterjedt gyakorlatnak. Ennek ellenére egyre többen próbálnak visszaélni a technika nyújtotta lehetőséggel. A csalók legújabb módszere az, hogy az áldozataikat a mesterséges intelligencia segítségével használják ki. Az eljárás lényege, hogy a visszaélők a hozzátartozók hangját próbálják leutánozni a mesterséges intelligencia segítségével. A legkiszolgáltatottabbak döntő részben azok az idős személyek, akiket nagyon könnyű tőrbe csalni, mivel nem tartják a lépést a legújabb technikai újításokkal.
Hasonlóképp járt a 73 éves Ruth Card volt, aki azt hitte, hogy unokája, Brandon telefonhívását kapta. A telefonáló azt állította, hogy azonnal pénzre van szüksége, mivel nem fér hozzá a saját vagyonához. Ruth mit sem sejtve egy közeli bankhoz rohant és 2200 dollárt, átszámítva 766 ezer forintot fel is vett egyből, ám mivel nem volt elég az összeg, ezért egy másik pénzintézethez ment pénzért. A férfinek az volt a szerencséje, hogy egy helyi alkalmazottal futott össze, aki rövid beszélgetés után elmesélte neki, hogy korábban már egy másik ügyfél is hasonló hívást kapott. A szakértők szerint a mesterséges intelligencia térnyerése nagyban megkönnyíti a csalók helyzetét, így nem meglepő, hogy az utóbbi időben gombamód megszaporodtak a hasonló visszaélések.
Az Egyesült Államok Szövetségi Kereskedelmi Bizottsága (FTC) jelentése szerint ez volt a második legnépszerűbb módszer a csalások között az Egyesült Államokban, ahol egy év alatt 36 ezer esetet regisztráltak. Két évvel ezelőtt hasonló eset történt Hongkongban, ahol egy helyi bankvezető járt pórul, miután hasonló módszerrel csapták be. Mint ahogyan a Forbes emlékeztetett rá, a csalók azt szerették volna elérni, hogy a férfi 35 millió dollárt utaljon át.