kulcsár edina
A szomszédos Romániában szigorúbb szabályozást vezetnek be. Ha elfogadják a tervezetet, akkor a halálos balesetet okozók a büntetésük letöltése után 5 évvel vizsgázhatnának újra. Megkérdeztük a fővárosiakat, hogy itthon hogyan viszonyulnak a halálos baleseteket okozó sofőrökhöz.
A biztonságos közlekedés mindenki érdeke. Nem csak azért, mert anyagi kár keletkezhet belőle az emberek értéktárgyaiban, hanem azért is, mert a testi épségünk nagyon könnyen meg tud sérülni. Románia az európai országok közül vezeti a halálos áldozatokkal járó közlekedési baleset számában a listát, így most a kormány úgy döntött, szigorítani fognak a szabályokon.
Romániában csaknem a tízszeresére növekedhet az az időtartam, ami után visszakaphatják a jogosítványukat a halálos balesetet okozó sofőrök. Míg eddig körülbelül fél évvel a börtönbüntetésük letöltése után tehették le újra a járművezetői vizsgájukat, addig most már 5 évre növekedhet ez az időtartam. A szenátus 106 tagjából 105 már támogatta a javaslatot - számolt be róla a Maszol.ro.
A mostani szigorítással kapcsolatban utánajártunk, hogy Magyarországon mi a hivatalos eljárás jelenleg. A Ripostnak egy közlekedési balesetekkel foglalkozó szakértő nyilatkozott a hazai szabályozásról.
Amikor valaki halálos baleset okoz, és bevonják a vezetői engedélyét, akkor a büntetésének kiszabását rengeteg tényező befolyásolja. A baleset körülményei, a szándékosság, a segítségnyújtás elmulasztása, vagy éppen az alkohol befolyása. Különbséget kell tennünk, ha valaki önhibáján kívül, szürkületben, egy ittas, fekete kapucnis férfit üt el véletlenül a visszapillantó tükrével, vagy ha például valaki részegen vezetve elüt két embert a zebrán, és még cserben is hagyja őket. Ezért nem érdemes azt mondani, hogy minden halálos balesetet okozó személy jogosítványát vegyék el egy életre
- árulta el véleményét a témában lapunkat a szakértő.
Megtudtuk tőle, hogy hazánkban a baleseteket követő büntetések letöltése után 5 hónap és 10 év között van az az időtáv, ameddig a vétkes sofőrnek el kell búcsúznia a jogosítványától. A szakember kihangsúlyozta, hogy minden egyes büntetési tételnél befolyással bír, hogy miért veszik el a jogsiját: összegyűlt hibapontok, ittas vezetés, vagy éppen egy halálos gázolás.
A Ripost szakértője rámutatott, hogy az "örökre" bevont jogosítvánnyal rendelkezők is 10 évente jogorvoslattal élhetnek a döntés ellen, és ha az orvosi felülvizsgálaton megfelelnek, illetve a pszichológiai vizsgálaton is átmennek, akkor részt vehetnek az utánképzésen, és újra szerezhetnek jogosítványt. Azonban ha az orvosi stáb úgy dönt, hogy a sofőr vezetésre alkalmatlan, akkor továbbra is eltilthatják a vezetéstől.
A második helyet az elsőbbségi jog megsértése eredményezte a balesetek 26 százalékával, míg a kanyarodásra vonatkozó szabályok meg nem tartása 15 százalékban állt a balesetek hátterében. A balesetek bekövetkeztének további okai az ittas vezetés, a vasúti átjárókban történő közlekedés szabályainak meg nem tartása, valamint a biztonsági öv szabályszerű viselésének elmulasztása volt.
Bár az utóbbi években - kivéve a tavalyihoz képest - csökkent a közúti balesetek száma, még mindig rengeteg karambol és gázolás történik. A Központi Statisztikai hivatal adatai szerint például 2022-ben összesen 14 732 személyi sérüléses közúti közlekedési baleset történt Magyarországon.
Az utcán arról kérdeztünk embereket, hogy ők elvennék-e a halálos balesetekben vétkes sofőrök jogosítványát.